Nekadašnji meštani sela Gornje Hrasno, u opštini Neum, iako nisu ostvarili povratak u svoje predratne domove, počeli su obnovu stare seoske crkve, posvećene Roždestvu Svetog Jovana Krstitelja.
To je jedina preostala pravoslavna bogomolja u ovoj opštini, a devastirana je u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Zamisao obnove ove, za seosko područje dosta velike crkve, sagrađene 1849. na temeljima starije bogomolje, u meštanima Gornjeg Hrasna je tinjala još od saznanja da im je crkva spaljena, a onda i minirana.
Entuzijazam ih nije napuštao
Entuzijazam za obnovu ih nije napuštao sve dok radovi nisu otpočeli, pa su proteklog vikenda, u subotu, izliveni novi temelji stare crkve, a u nedelju je održano bogosluženje.
Meštani su, otkako se rat završio, odmah nastavili da se ovdje okupljaju, a bogosluženja su obavljana ispred hrama, kao što je bilo i na ovoj službi sa više od stotinu vjernika.
Moleban je služio paroh čapljinski Igor Mastilović.
Obnavljaju svaki uništeni kamen
Na crkvenom računu već se sakupilo više od 20.000 maraka za obnovu hrama, ali su do sada i Hrašćani sakupili više od 6.000 maraka.
One su date na povjerenje takođe nekadašnjem mještaninu Gornjeg Hrasna Milovanu Bukviću, vrsnom majstoru, kao i većinu materijala, dok se ne zaokruži cjelokupan projekat.
„Crkva je bila poprilično devastirana, pa smo morali skinuti sav kamen i izliti nove temelje. Ipak, ostavili smo oko tri reda kamena u visinu, s tim da ćemo, svakako, svaki kamen koji je dignut sa crkve vratiti na njegovo mjesto, kako bi naš hram sačuvao u potpunosti svoju autentičnost“, kaže Bukvić.
On napominje da je zajedničkim akcijama mještana urađena i armirano-betonska konstrukcija, sastavljena od 12 armiranih stubova visokih po šest metara, za zvonik, oltar i zidove, koji su nekada bili kameni.
Prva sredstva dao vladika Atanasije
Očekuju da im i iz Pravoslavne crkve, preko njihovog računa, stigne barem dio sredstava, kako bi mogli nastaviti radove, a i opština Neum im je obećala 10.000 maraka na ime obnove crkve.
Pre oko mesec dana su u selu nasuli put, u dužini od oko 1,1 kilometar, od centra sela i nekadašnje škole do hrama i groblja, u šta su uložili oko 20.000 maraka.
„Sve će zavisiti od priliva sredstava, a oko 15.000 maraka, po predračunu, potrebno nam je da bismo radove mogli dovesti do krova“, dodaje Bukvić.
Dodao je da je prva sredstva za obnovu hrama donirao svojevremeno umirovljeni episkop Atanasije, darujući trećinu svoje penzije za ove namjene.
Ispred crkve u obnovi u selu Gornje Hrasno su meštani prije nekoliko godina izgradili kapelicu u kojoj su ponovo sahranjeni zemni ostaci 66 uglednih srpskih domaćina ovog sela, ubijenih 1941. godine, a čije su kosti najprije izvađene iz jame u koju su ih pobacale komšije Hrvati i sahranjene u spomenik izgrađen nakon Drugog svjetskog rata u centru sela.
Nakon što je u proteklom ratu miniran i taj spomenik, kosti su prenesene u trebinjski manastir Zavala, a onda ponovo sahranjene u ovu kapelicu.
Hrašćani su i staru austrougarsku školu u blizini ovog hrama renovirali i adaptirali u parohijski dom, gde se okupljaju prilikom svih svetkovina, ali s obzirom na to da su od 40 prijeratnih domaćinstava samo tri porodice dobile donacije za popravak samo jednosobnog stana, a ne cele kuće, povratak se nije ostvario.
Svi koji žele pomoći izgradnju ovog hrama sredstva mogu uplatiti na žiro račun kod Uni Kredit Banke: 3381102246138904 BAM, te devizni račun u evrima broj 20014667101; Swift:UNCRBA22, IBAN:BA39
338110484603 1262