Sagorevanje fosilnih goriva u svrhe dobijanja energije je jedan od najvećih uzroka klimatskih promena. Takođe je pokretač savremenog života – čak i uz rast obnovljivih izvora, fosilna goriva proizvode oko 80 odsto svetske energije. Radi ovog problema, glanice UN su se dogovorile da osnuju „COP“, odnosno „Klimatski samit ujedinjenih nacija“.
Samit COP26 u Glazgovu 2021. napravio je prvi opipljiv napredak ka sporazumu o izlasku iz upotrebe fosilnih goriva uz sporazum o smanjenju upotrebe uglja, ali bez pominjanja nafte i gasa. Na COP28 u Dubaiju, više od 80 zemalja se zalaže za širi pakt za postepeno ukidanje svih fosilnih goriva koja emituju CO2. „Postepeno ukidanje je sredstvo za postizanje cilja. A cilj je energetski sistem koji nema emisije“, rekao je norveški ministar spoljnih poslova Espen Barte Ejde Rojtersu na COP28.
„Ne niske emisije, već bez emisija.“
Osim Norveške, najvećeg evropskog proizvođača nafte i gasa, izuzimajući Rusiju, ovu poziciju podržavaju i zapadni proizvođači Sjedinjene Američke Države i Kanada, Evropska unija sa 27 zemalja, klimatski osetljive male ostrvske države, neke afričke zemlje, uključujući Keniju i Etiopiju, i latinoameričke zemlje Čile i Kolumbija. Protivljenje potpunom ukidanju fosilnih goriva, kažu diplomate Rojtersu, predvode Rusija, Saudijska Arabija i Kina, koja je najveći emiter ugljenika na svetu.
Saudijska Arabija odbija sporazum
Ministar energetike Saudijske Arabije princ Abdulaziz Salman rekao je u utorak (5. decembra) za TV Blumberg da njegova zemlja „apsolutno neće“ pristati na sporazum koji poziva na povlačenje.
Sultan Al-Džaber, predsednik COP28 Ujedinjenih Arapskih Emirata, rekao je u ponedeljak da poziva zemlje da pronađu zajednički jezik u vezi fosilnih goriva radi sporazum COP. „Postepeno smanjivanje i ukidanje fosilnih goriva je neizbežno“, rekao je Džaber, koji je i izvršni direktor državne naftne kompanije „UAE ADNOC“.
Afričke zemlje i Kina se takođe ne slažu
Pregovarači zemalja imaju samo nekoliko dana da pronađu dogovor pre zakazanog završetka samita 12. decembra. Neki predstavnici afričkih zemalja rekli su da bi mogli podržati sporazum o postepenom ukidanju ako bogate zemlje, koje su dugo proizvodile i koristile fosilna goriva, pristanu da prve odustanu. „Reći Ugandi da zaustavi fosilna goriva, to je zaista, zaista uvreda. To je kao da govorite Ugandi da ostane u siromaštvu“, rekla je ministarka energetike Ugande Rut Nankabirva.
Uganda, Mozambik i drugi na kontinentu sa niskim stopama pristupa električnoj energiji planiraju da razviju ili prošire svoju proizvodnju nafte i gasa. Uganda je ove godine počela da buši svoju prvu proizvodnu bušotinu. Nankabirva je rekao Rojtersu da bi zemlja mogla da prihvati dugoročnu fazu ukidanja, ako jasno stavi do znanja da zemlje u razvoju mogu da iskoriste svoje resurse u bliskoj budućnosti, dok bogati dugogodišnji proizvođači prvi daju otkaz. „Prvi ušao, prvi izašao – i bićemo srećni što ćemo biti poslednji koji će napustiti fosilna goriva“, rekla je ona.
Diplomate i posmatrači rekli su Rojtersu da je grupa zemalja, uključujući Kinu i Saudijsku Arabiju, dosledno postavljala pitanje „pravednosti“ tokom razgovora COP28. Neki su, međutim, rekli da sumnjaju da li će ove zemlje podržati postepeno ukidanje, čak i ako se pozabavi pitanjem pravičnosti.
Ključna tačka u pregovorima
Još jedna ključna tačka u pregovorima o budućnosti fosilnih goriva je da li bi sporazum trebalo da omogući nastavak potrošnje pod uslovom da se njihove emisije Co2 koje zagrevaju planetu uhvate ili „smanje“. Ogromna većina svetskih elektrana ne jenjava. Diplomate kažu da Saudijska Arabija želi sporazum COP28 koji uključuje fokus na tehnologije za hvatanje ugljenika, koje su i dalje skupe i ne koriste se u velikom obimu. Panel UN-a za nauku o klimi – IPCC – rekao je da je potrebno radikalno smanjenje fosilnih goriva da bi se sprečile ozbiljnije klimatske promene. Pored toga, vidi ograničenu ulogu hvatanja ugljenika kako bi se smanjile svetske emisije do 2050. godine.
Stav SAD-a i EU
SAD i EU podržavaju sporazum COP28 koji prepoznaje ove tehnologije, koje mogu pomoći sektorima koji zagađuju kao što su cement ili čelik da smanje svoje emisije. Ali oni žele upozorenja u dogovoru kako bi sprečili da se obećanja o hvatanju ugljenika koriste za opravdanje poslovanja kao i obično. Sve u svemu, evropske nacije kažu da sporazum COP mora jasno tražiti od zemalja da smanje upotrebu fosilnih goriva dovoljno da zaustave globalno zagrevanje koje prelazi 1,5 stepeni celzijusa i oslobađanje daleko ozbiljnijih uticaja. „To je ono što 1,5 stepeni celzijusa znači“. Ne možete nastaviti da sagorevate fosilna goriva“, rekao je irski ministar klime Ejmon Rajan za Rojters. „Biće mala količina, smanjena, u teško dostupnim sektorima… ali to ne može biti kartica za izlazak iz zatvora za međunarodne kompanije za proizvodnju fosilnih goriva“.
Neki pregovarači rekli su Rojtersu da bi oni i drugi zagovornici postepenog ukidanja mogli da pristanu na nešto manje od potpunog ukidanja, pod uslovom da je pravac kretanja sveta jasan. „Potrošnja nafte će pasti. Po mom mišljenju, to je neizbežno“, rekao je za Rojters kanadski ministar za klimu, Stiven Gilbo.