Početna » Društvo » Ne želimo da se govori rodno osetljivim, nego srpskim jezikom

Što se grbo rodi, ni vrijeme ne ispravi

Ne želimo da se govori rodno osetljivim, nego srpskim jezikom

Ne želimo da naša deca ne znaju ko su im otac i majka, a naposletku da ne znaju ni ko su ona sama, poručio je poglavar SPC u pismu upućenom učesnicima naučnog skupa „Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti”

Foto: SPC / Vikarni Episkop Ilarion

Posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti ne tiču se samo našeg pokolenja. Kada je, krajem 19. stoleća, srpski istoričar prava Valtazar Bogišić rekao: „Što se grbo rodi ni vrijeme ne ispravi”, kao da nas je upozoravao da ne posustajemo i ne odustajemo od ovog posla.

Foto: Koreni.rs / Valtazar Bogišić

Majke i očevi ne žele da budu roditelji 1 i 2

Podrška javnosti snažno manifestuje da naš, srpski narod, kao i drugi narodi sa kojima delimo zrake sunca i vazduh, neće da nam dolaze unapred grbava pokolenja. Poruke koje su do sada stigle pokazuje da majke i očevi ne žele da budu roditelji 1 i 2, a možda i 3 i 4.

Ne želimo da naša deca ne znaju ko su im otac i majka, a naposletku da ne znaju ni ko su oni sami. Ne želimo da se govori rodno osetljivim jezikom, već srpskim jezikom. Ne pristajemo da bilo kome, zato što govori srpskim jezikom, budu uskraćena ljudska prava i da zbog toga bude kažnjavan.

Naš narod posebno izražava negodovanje da se od vrtića do fakulteta nameće promena svesti i načina života pojedinaca, pa i društva u celini promovisanjem rodne, tačnije LGBTQIA+ politike. Protivno svakom demokratskom načelu jeste da lične sklonosti manjine, koje niko ne ugrožava niti sme da ugrožava, postanu opšte obavezujuće za većinu – poruka je koju je juče patrijarh Porfirije u svom pismu uputio učesnicima naučnog skupa „Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti”, a koju je pročitao vikar patrijarha srpskog, episkop Ilarion.

Foto: Pokret za obnovu Kosova i Metohije / Vikarni episkop Ilarion

Pravnike, advokate, naučnike, profesore… okupljene u sali Narodne biblioteke u Beogradu poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) pozvao je da narednih dana predlože pravne mere protiv ovog zakona.

Najviše treba da brinemo o svojim građanima

Zemljotres u dobrom delu javnosti izazvali su poslanici juna 2021, kada su usvojili Zakon o rodnoj ravnopravnosti, a predsednik Matice srpske Dragan Stanić naglasio je da tokovi društvenog razvoja idu zabrinjavajućim smerom.

Foto: IN4S / Prof. dr. Dragan Stanić

Feministička ideologija prošla je kroz tri faze, dve sasvim shvatljive, borba za pravo glasa, pa proces organizacije ženskog pokreta. Sada ova treća faza, koju neki nazivaju globalnim sestrinstvom, jasno pokazuje da postoji jedan deo koji je spreman da se uključi u radikalne procese globalizacije.

A znamo kakvi su to procesi – neće biti nimalo nežnosti prema malim narodima. Hoćemo li ispoljiti brigu za sve ono što nas čeka ili ćemo pasivno posmatrati sve ono što nam se nameće iz centara moći – kazao je Stanić i dodao da ne treba upirati prste u demokratske procedure, niti u one narode koji žive u zemljama u kojima se nalaze centri moći.

Demokratske procedure su nam potrebne, a u moćnim zemljama postoje ljudi sa kojima treba da gradimo budućnost. Ali najviše treba da brinemo o našim građanima – dodao je predsednik Matice srpske.

Okupljenima se obratila i prof. dr Margarita Piters, evropski stručnjak za probleme rodne ideologije, koja se već tri decenije kroz naučan rad bavi globalizacijom i problemima koje ona donosi.

Foto: Tanjug / V. Šporčić

Ovi izazovi imaju istorijski obim i dubinu. U poslednje dve decenije fragmentacija rodne perspektive od strane globalne vlasti dramatično se ubrzava. Od 2001. godine 36 zemalja su legalizovale istopolne brakove, a brojne zemlje usvojile su zakone koji, na osnovu jednostavne izjave, licima istog pola dozvoljavaju usvajanje dece. Ona se geografski proširila sa Zapada na ostatak sveta.

Od omladinskih protesta u maju 1968, koje su predvodile prvenstveno Francuska i Amerika, opštevažeća istina o ljudskoj istini, o muškarcu i ženi, njihovom identitetu, meta su sve većih napada. Rodna, tj. džender ideologija predstavlja trenutnu fazu ove borbe.

Svrha im je prometejska – da stvore novog čoveka, „oslobođenog” od prirode koju mu je podario Bog, osnaženog da rekonstruiše sebe, uključujući i svoje telo, prema svojim izborima. Proizvoljnim i promenjivim – kazala je Margarita Piters.

„Pravni aspekti i posledice Zakona o rodnoj ravnopravnosti” je drugi po redu naučni skup koji je su organizovali Srpska pravoslavna crkva i Matica srpska kako bi stručna javnost analizirala društvene i pravne posledice primene ovog zakona.

Izvor: Politika, Tanjug

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.