Administracija predsednika Donalda Trampa zauzela je oštriji stav prema tehnološkom napretku Kine, upozoravajući kompanije širom sveta da korišćenje čipova veštačke inteligencije koje proizvodi kompanija Huawei može dovesti do krivičnih sankcija zbog kršenja američkih izvoznih kontrola.
Huawei čipovi pod izvoznim kontrolama
Ministarstvo trgovine SAD izdalo je smernice kojima se pojašnjava da su Huawei Ascend procesori podložni izvoznim kontrolama jer gotovo sigurno sadrže, ili su napravljeni uz pomoć, američke tehnologije.
Biro za industriju i bezbednost, koje nadgleda izvozne kontrole, saopštilo je u utorak da primenjuje stroži pristup stranim AI čipovima, uključujući „izdavanje smernica da korišćenje Huawei Ascend čipova bilo gde u svetu predstavlja kršenje američkih izvoznih kontrola“.
Kršenje pravila izvozne kontrole
Ljudi upoznati sa situacijom naglasili su da Biro nije doneo novo pravilo, već je samo javno potvrdio tumačenje da čak i samo korišćenje Huawei-jevih naprednih integrisanih kola (čipova) bilo gde i od bilo koga predstavlja kršenje pravila izvozne kontrole.
„Ove smernice nisu nova kontrola, već javna potvrda tumačenja da čak i samo korišćenje bilo gde u svetu čipa za napredno računanje koji je dizajnirao Huawei, predstavlja kršenje izvoznih pravila“, izjavio je Kevin Vulf, iskusni pravnik za izvozne kontrole iz firme Akin Gump.
Konkretni čipovi pod zabranom
Biro je naveo da su tri čipa iz Huawei Ascend serije — 910B, 910C i 910D — podložna regulativama, napominjući da su ovi čipovi verovatno „dizajnirani uz upotrebu određenog američkog softvera ili tehnologije, ili proizvedeni uz pomoć opreme za proizvodnju poluprovodnika koja je direktan proizvod američkog softvera ili tehnologije, ili oba.“
Rastuća zabrinutost zbog Huawei-jevog napretka
Ove smernice dolaze u trenutku kada su SAD sve više zabrinute zbog brzog napretka Huawei-a u razvoju naprednih čipova i drugog AI hardvera.
Huawei je počeo da isporučuje AI „klastere“ klijentima u Kini, tvrdeći da oni nadmašuju proizvode vodećeg američkog proizvođača AI čipova, kompanije Nvidia, u ključnim metrikama kao što su ukupna računarska snaga i memorija.
Sistem se oslanja na veliki broj 910C čipova koji pojedinačno zaostaju za najnaprednijim Nvidia modelima, ali kolektivno pružaju bolje performanse od konkurentnog Nvidia klaster proizvoda.
Huawei pojačava domaću proizvodnju čipova
Kompanija iz Šenžena trenutno nudi svoje Ascend procesore, uglavnom modele 910B i 910C, kineskim firmama. Huawei povećava proizvodne kapacitete izgradnjom sopstvenih naprednih proizvodnih linija za poluprovodnike, jer kineske firme koje su odsečene od Nvidia proizvoda uvećavaju narudžbine.
SAD strahuju od proboja Huawei-a na globalno tržište
Raste zabrinutost u SAD da će kineski tehnološki šampion uskoro početi da prodaje AI procesore i u Kini i u inostranstvu, koji će biti konkurentni proizvodima kompanije Nvidia i drugih američkih kompanija.
Izvršni direktor Nvidia, Džensen Huang, izjavio je prošlog meseca da je Huawei „jedna od najmoćnijih tehnoloških kompanija na svetu“ i da bi američka politika trebalo da pomogne kompanijama poput njegove da se takmiče na globalnom tržištu.

Nvidia je odbila da komentariše nove smernice američkog biroa, dok Huawei nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.
Ukidanje pravila o AI difuziji
Ministarstvo trgovine istovremeno je ukinulo takozvano „AI Diffusion“ pravilo, koje je bivša Bajdenova administracija planirala da uvede 15. maja.
Ovo pravilo je bilo osmišljeno da ograniči izvoz AI čipova u druge zemlje i oteža Kini zaobilaženje postojećih američkih izvoznih kontrola. Međutim, ministarstvo je ocenilo da je pravilo previše birokratsko — mišljenje sa kojim se bivši Bajdenovi zvaničnici ne slažu — i najavilo da će u budućnosti doneti zamenu.
Saudijski dogovori i zabrinutost o saradnji sa Kinom
Ova objava se poklopila sa posetom Donalda Trampa Saudijskoj Arabiji, gde je predstavio niz ugovora, uključujući obavezu nove državne AI kompanije Humain iz Saudijske Arabije da izgradi infrastrukturu veštačke inteligencije koristeći stotine hiljada Nvidia čipova.
Izvor upoznat sa situacijom naveo je da je obim predloženih ugovora na Bliskom istoku šokirao mnoge visoke zvaničnike Trampove administracije. Zabrinuti su zbog prebacivanja velikog broja AI infrastrukture u inostranstvo, kao i zbog zanemarivanja saradnje Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata sa Pekingom.