Početna » Društvo » Mladi žele da se vrate selu, kako im država pomaže u tome

Povratak selu

Mladi žele da se vrate selu, kako im država pomaže u tome

Ministarstvo za brigu o selu raspisalo je poziv za tri programa čiji je cilj unapređenje demografske slike u ruralnim krajevima. Od danas mladi, koji žele da žive i rade na selu, mogu da konkurišu za bespovratnih 10.000 evra u dinarskoj protivvrednosti za kupovinu seoske kuće sa okućnicom.

Druga dva konkursa tiču se kupovine minibusa za prevoz seoskog stanovništva – za organizaciju manifestacije „Miholjski susreti sela“ i za njih mogu da se prijave lokalne samouprave do 22. februara.

Država je za oživljavanje sela opredelila 670 miliona dinara. Pola milijarde za seoske kuće. Ministartvo za brigu o selu raspisalo je poziv za tri programa čiji je cilj unapređenje demografske slike u ruralnim krajevima.

U prethodna dva ciklusa interesovanje je bilo veliko a od danas mladi koji žele da žive i rade na selu, mogu da konkurišu za bespovratnih 10.000 evra u dinarskoj protivrednosti za kupovinu seoske kuće sa okućnicom.

Ovo je treći ciklus dodele sredstava za kupovinu praznih seoskih kuća.

Pravo imaju mlađi od 45 godina. Sami pronalaze kuću u selu koje sami odaberu a potom se obraćaju se lokalnoj samoupravi na kojoj se kuća nalazi. Sa njihovim službenicima završavaju papirologiju. Prijava traje do 1. novembra, odnosno do utroška sredstava.

Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić rekao je da je to lepa vest za građane Srbije, za one mlađe od 45 godina.

Iskustvo mi pokazuje da nisu u pitanju ljudi od 45, nego da su gotovo svi mlađi od 30 godina. Konkurs startuje danas, sredstva su odvojena, prijave čekamo“, rekao je Krkobabić. 

Reč je o 10.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, sami biraju gde će kupiti svoju seosku kuću.

Sve prepušteno mladim ljudima

Ministar Krkobabić kaže da je program interesantan zato što je sve prepušteno mladim ljudima.

„Idu Srbijom, gledaju, znaju da im je zavičaj, slušaju komšijske priče, bace pogled preko plota, vide praznu komšijsku kuću, a on je stešnjen sa babom, dedom, ocem i majkom, a nije recimo još oženjen. Neka nađe tu kuću u komšiluku, nastaviće da radi zemlju, na matičnom imanju, tehnički to sve završe, opština je tu“, napominje Krkobabić.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo, Vlada Srbije, lokalna samouprava i ti mladi ljudi su dobitna kombinacija.

Širom Srbije, slobodno neka idu, neka traže, pronalaze i neka malo pogledaju iskustva ovih ljudi koji su već dobili. Ide ta priča Srbijom, širi se, broj pregleda je ogroman“, poručio je Krkobabić.

Najveće interesovanje za Vojvodinu, što i ne čudi, budući da je tamo seoska infrastruktura najrazvijenija.

U nadležnom ministarstvu kažu da je interesovanje izuzetno od samog početka, a da dnevno stiže oko 15 prijava. Zbog toga, u ministarstvu očekuju ove godine oko 3.000 zahteva.

U prethodne tri godine, useljeno je 2.650 kuća u selima širom Srbije, čime je krov nad glavom steklo 10.000 ljudi.

Za rešavanje problema mobilnosti seoskog stanovništva, do sada je novac dobila 61 lokalna samouprava, među kojima je 35 u grupi najnerazvijenijih i devastiranih.

Izvor: RTS, Ministarstvo za brigu o selu

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.