Specijalni predstavnik predsednika Rusije za međunarodnu saradnju u oblasti kulture Mihail Jefimovič Švidkoj izjavio je da se čeka svečani trenutak za razmenu 166. lista Miroslavljevog jevanđelja za šest slika Nikolaja Reriha, između Rusije i Srbije, kao i da se nada da će se to uskoro dogoditi.
„Mi imamo pripremljenu pravnu bazu za tu razmenu, ali čeka se svečani trenutak, kada bi to moglo da se realizuje. I nadamo se da će se to uskoro dogoditi“, rekao je Švidkoj za današnje izdanje lista Večernje novosti, govoreći o sporazumu sa Srbijom koji je 2020. godine ratifikovala ruska Duma.
Upitan kada se može očekivati da Beograd dobije ogranak umetničkog i kulturno-istorijskog muzeja Ermitaž iz Sankt Peterburga, kazao je da je to pitanje mnogo komplikovanije i da je za sada jedino izvesna izložba „Petar Veliki, Srbija i Balkan“ u okviru „Dana Ermitaža“ u Narodnom muzeju Srbije, kao i da postoji projekat „Virtuelni Ermitaž“ koji bi mogao da se realizuje u Srbiji.
Pregovori su u roku
„Najbitnije je da su naši i srpski muzejski stručnjaci, kao i biblioteke, spremni za otvorene dijaloge. U toku su aktivni pregovori između Ruskog muzeja u Sankt Peterburgu, moskovske Tretjakovske galerije i Narodnog muzeja Srbije“, kazao je on.
Dodao je da postoji interesovanje da Galerija fresaka stupi u saradnju sa muzejom koji nosi naziv Andreja Rubljova i da u Beogradu budu izložene ikone koje se tamo čuvaju.
Naveo je da se očekuje da u Srbiju uskoro dođe ruska ministarka kulture Olga Ljubimova, jer između ministarstava dve zemlje već postoji nekoliko sporazuma o saradnji, dodajući da su već vođeni razgovori oko gostovanja Kazanjskog simfonijskog orkestra i pijaniste Denisa Macujeva.
Švidkoj je naveo i da se vode pregovori o uspostavljanju saradnje između beogradske baletske škole i ruskih baletskih akademija, kao i između Muzičke akademije „Gnesin“ i beogradskog Fakulteta muzičke umetnosti.
166. listu iz Miroslavljevog jevanđelja je mesto u Narodnom muzeju
Istoričar umetnosti Nikola Kusovac smatra da je listu Jevanđelja, istrgnutom iz knjige i nelegalno odnetom u Rusiju, svakako mesto u beogradskom Narodnom muzeju, gde se čuva čitava knjiga. Kako kaže, Nikolaj Rerih, čija će dela biti zauzvrat vraćena Rusiji, za Ruse je svojevrsna mala svetinja i u samom vrhu je njihove rang-liste kulturnih dobara. Njegova dela su procenjena na barem 60.000 evra.
Bio je slikar, filozof, naučnik i pisac. Naslikao je oko 7.000 dela. Sedam slika za koje se mislilo da su nestale kada je Nemačka bombardovala Jugoslaviju u aprilu 1941. godine nalazi se u Narodnom muzeju u Beogradu, a kod nas su dospele između dva svetska rata. Među njima je i slika „Gosti iz inostranstva“, koju je Rerih tražio, ali za koju za života nije uspeo da otkrije gde je.