Специјални представник председника Русије за међународну сарадњу у области културе Михаил Јефимович Швидкој изјавио је да се чека свечани тренутак за размену 166. листа Мирослављевог јеванђеља за шест слика Николаја Рериха, између Русије и Србије, као и да се нада да ће се то ускоро догодити.
„Ми имамо припремљену правну базу за ту размену, али чека се свечани тренутак, када би то могло да се реализује. И надамо се да ће се то ускоро догодити“, рекао је Швидкој за данашње издање листа Вечерње новости, говорећи о споразуму са Србијом који је 2020. године ратификовала руска Дума.
Упитан када се може очекивати да Београд добије огранак уметничког и културно-историјског музеја Ермитаж из Санкт Петербурга, казао је да је то питање много компликованије и да је за сада једино извесна изложба „Петар Велики, Србија и Балкан“ у оквиру „Дана Ермитажа“ у Народном музеју Србије, као и да постоји пројекат „Виртуелни Ермитаж“ који би могао да се реализује у Србији.
Преговори су у року
„Најбитније је да су наши и српски музејски стручњаци, као и библиотеке, спремни за отворене дијалоге. У току су активни преговори између Руског музеја у Санкт Петербургу, московске Третјаковске галерије и Народног музеја Србије“, казао је он.
Додао је да постоји интересовање да Галерија фресака ступи у сарадњу са музејом који носи назив Андреја Рубљова и да у Београду буду изложене иконе које се тамо чувају.
Навео је да се очекује да у Србију ускоро дође руска министарка културе Олга Љубимова, јер између министарстава две земље већ постоји неколико споразума о сарадњи, додајући да су већ вођени разговори око гостовања Казањског симфонијског оркестра и пијанисте Дениса Мацујева.
Швидкој је навео и да се воде преговори о успостављању сарадње између београдске балетске школе и руских балетских академија, као и између Музичке академије „Гнесин“ и београдског Факултета музичке уметности.
166. листу из Мирослављевог јеванђеља је место у Народном музеју
Историчар уметности Никола Кусовац сматра да је листу Јеванђеља, истргнутом из књиге и нелегално однетом у Русију, свакако место у београдском Народном музеју, где се чува читава књига. Како каже, Николај Рерих, чија ће дела бити заузврат враћена Русији, за Русе је својеврсна мала светиња и у самом врху је њихове ранг-листе културних добара. Његова дела су процењена на барем 60.000 евра.
Био је сликар, филозоф, научник и писац. Насликао је око 7.000 дела. Седам слика за које се мислило да су нестале када је Немачка бомбардовала Југославију у априлу 1941. године налази се у Народном музеју у Београду, а код нас су доспеле између два светска рата. Међу њима је и слика „Гости из иностранства“, коју је Рерих тражио, али за коју за живота није успео да открије где је.