Početna » Nauka » „Mask nije uspeo u svojoj nameri, ali čestitke pristižu“

Drugi pokušaj lansiranja "Staršipa"

„Mask nije uspeo u svojoj nameri, ali čestitke pristižu“

Spejs Iksova megaraketa „Staršip“ nije uspela da ostvari cilj Ilona Maska u svom drugom test letu, a to je dostizanje visine od 240 kilometara pre nego što se spusti u Pacifik u blizini Havaja, oko jedan i po sat nakon poletanja, prenosi AP. U pitanju je drugi pokušaj lansiranja „Staršipa“ uz pomoć raketnog pojačivača „Super hevi“, pošto se prvi pokušaj u aprilu završio neuspešno.

Prvi pokušaj uzletanja „Staršipa“

Debi „Staršipa“ bio je zakazan za 20. april, a raketa je uspela da se odvoji od tla u 8 časova i 30 minuta po lokalnom vremenu. Odmah je bilo jasno da je neki od 33 motora zakazao, a kako je letelica nastavila da se penje, sve više motora je otkazivalo.

Pre nego što je „Staršip“ mogao da se odvoji od pogonske faze, čitava raketa je počela nekontrolisano da se vrti i eksplodirala je 4 minuta nakon poletanja. Da stvar bude gora, kasnija istraga pokazala je da je „Staršipov“ sistem za samouništenje takođe zakazao, a povrh svega prva pogonska faza rakete je skoro uništila lansirnu rampu tokom poletanja.

„Drugi pokušaj je bio znatno uspešniji“

Raketa kompanije čiji je vlasnik Ilon Mask lansirana je sa platforme nedaleko od Boka Čike u Teksasu, nakon čega je uzletela oko 90 kilometara iznad površine zemlje. U početku sve je delovalo kao da ide po planu, da bi kompanija deset minuta nakon lansiranja saopštila da je izgubila kontakt sa letelicom, prenosi Rojters.

„Izgubili smo podatke iz druge faze… mislim da smo izgubili drugu fazu“, rekao je voditelj „SpejsIksovog“ prenosa uživo Džon Inspriker.

 

Iako je super „hevi buster“ doživeo ono što se naziva „brzo rastavljanje“, inžinjeri „SpejsIksa“ su itekako zadovoljni današnjim poduhvatom i smatraju da će im svi podaci prikupljeni od danas biti od velike koriste u modifikaciji nove megarakete.

Oni će analizirati sve podatke, utvrditi gde je pošlo naopako, a onda će pokušati ponovo. Ubrzo se javio i Džered Ajzakmen, milijarder koji će biti jedan od sponzora „Polaris programa“, odnosno trećeg uzletanja „Staršipa“. Čestitao je Ilonu Masku izjavivši da je ovo neverovatan poduhvat.

Krajnji cilj Ilona Maska i agencije NASA

Krajnji cilj ostaje isti kao i 2002. godine kada je Mask osnovao „SpejsIks“, a to je naseljavanje i kolonizacija Marsa, ali i drugih odredišta u Sunčevom sistemu. Nakon „Falkon 9“ i „Falkon Hevi“ lansirnih vozila, projekat ove firme se zasniva na sledećoj generaciji ove vrste vozila koja će biti najmoćnija ikada napravljena i upotreba će im biti višekratna.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.