Kristin Legard, predsednica Evropske Centralne Banke se već duže vreme bori protiv upotrebe kriptovaluta, smatrajući da one ne vrede ništa jer nemaju nikakvu validnu potporu. Ona ističe da njih uglavnom koriste kriminalci i teroristi kako bi sakrili svoje kriminalne „aktivnosti“ i na taj način „oprali novac“.
„Moj sin je izgubio skoro sve“
Pre 3 dana je istakla da je njen sin izgubio skoro sve investicije u vezi sa kriptovalutama, uprkos njenim svakodnevnim upozorenjima.
„Ignorisao me je kraljevski, što je njegova privilegija. Izgubio je skoro sav novac koji je uložio“- rekla je presednica ECB pred studentima u Frankfurtu, piše Rojters. „Nije bilo mnogo, ali izgubio je sve, izgubio je oko 60 odsto“, dodala je Lagardova. „Kada sam onda još jednom razgovarala s njim o tome, on je nevoljno prihvatio da sam u pravu.“ Predsednica ECB ima dva sina u srednjim tridesetim godinama, međutim, ona nije imenovala koji sin je doživeo finansijski neuspeh.
„Poziv ECB na regulaciju kripto imovine“
Evropska Centralna Banka je pozvala na globalnu regulaciju kripto imovine, kako bi se na taj način zaštitili oni koji poseduju kripto valute, a nisu svesni njihovih rizika i fluktuacija na tržištu. Na taj način, kriptovalute više ne bi bile idealan alat za sakrivanje prljavih radnji u smislu „pranja“ novca ili ulaganja u neku fizičku imovinu u zemljama koje nemaju visoke regulative o poreklu novca prilikom kupovine kuća, zgrada, zemljišta itd.
Inače, trenutna vrednost bitkoina, koji se drugačije naziva i kripto zlatom, trenutno je 37.073 dolara i verovatno jedna od najviših u 2023. godini, jer je bitkoin često ove godine „kuburio“ na oko 30 hiljada pa čak i niže. Podsećanja radi, bitkoin je svoju najveću vrednost imao u Novembru 2021. godine a ona je bila oko 65.000 dolara.
„Digitalni evro kao zaštita“
Prošlog meseca, ECB je počela „fazu pripreme“ za digitalni evro, ali je Legardova naglasila da je potrebno još minimum dve godine kako bi se uzelo u razmatranje njegovo svakodnevno korišćenje. Još jednom ističemo, velika kočnica je njeno, a i loše mišljenje ostalih visokih predstavnika ECB o kripto i digitalnim valutama.
Sigurno će u jednom momentu i ECB morati da se prilagođava, jer ako kripto novac postane „odraz“ svakodnevice, papirni novac će izgubiti na vrednosti, a vrednost novca određuje to da li ga čovek koristi svakodnevno ili ne. Kao i sve uostalom, i kripto je baziran na zakonu ponude i potražnje.
„Poverenje u evro nikad veće“
Nova predsednica Evropske Centralne Banke izjavila je da je poverenje u zajedničku valutu nikad veće. Lagardova je naglasila da je broj od čak 76% građana koji se zalažu sa evro odličan pokazatelj koliko je to poverenje, pritom potpisavši novodštampane novčanice ove evropske valute.
Takođe je istakla da je prometu 23 milijarde evropskih novčanica, čija se vrednost procenjuje na 1,26 triliona evra, od čega se trećina koristi van zone Evropske Unije. „Evro predstavlja životnu snagu evropske ekonomije, identitet i izraz naše kulture, i mi u ECB imamo ogromnu odgovornost da imamo poverenje u njih“- još jednom je istakla Kristin Lagard.