Početna » Nauka » Koji je najveći uzrok prevremenog starenja kože?

UVB zraci uzrokuju direktno oštećenje ćelijske DNK

Koji je najveći uzrok prevremenog starenja kože?

Izlaganje suncu je glavni uzrok prevremenog starenja kože. Najveći deo krivice snose nevidljivi, ultravioletni sunčevi zraci, koji oštećuju ćelijsku DNK i izazivaju fotostarenje.

Ćelije kože apsorbuju fotone iz sunčevih UVB zraka koji uzrokuju direktno oštećenje ćelijske DNK. UVB zraci su razlog zbog kojeg naša koža izgori na suncu, a direktno oštećenje DNK može da dovede do bolesti kože, uključujući i rak kože.

Glavni razlog prevremenog starenja kože predstavljaju UVB zraci

Glavni razlog prevremenog starenja kože predstavljaju sunčevi UVA zraci. I UVA zraci, takođe, oštećuju ćelijsku DNK, ali to čine indirektno – pokreću stvaranje slobodnih radikala koji oštećuju našu DNK putem mehanizma oksidativnog stresa. Istraživanja, pokazuju da i vidljiva svetlost visoke energije (HEVIS) doprinosi prevremenom starenju kože, iako u mnogo manjoj meri nego UVA zraci.

Foto: Eucerin / HEVIS (svetlost visoke energije)

UVA zraci su manjeg intenziteta nego UVB zraci, ali su 30 do 50 puta zastupljeniji i prisutni su gotovo istim intenzitetom za vreme dnevnog svetla, tokom cele godine, zbog čega je, ističu stručnjaci, posebno važno da svakodnevno nanose preparati sa zaštitom od sunca, tokom cele godine.

Kada koža brže stari od ostatka tela?

Posledice izlaganja suncu su prevremena pojava bora na koži, njeno opuštanje i problemi sa pojačanom pigmentacijom.

Iako često mislimo da su promene na koži isključivo posledica starenja, izlaganje suncu je zapravo glavni uzrok ovih vidljivih znakova oštećenja kože.

Foto: Medical News Today / Hiperpigmentacija kože

„Kako starimo, naša tela manje proizvode proteine koji ulaze u sastav naše kože, a postojeći proteini bivaju oštećeni dugotrajnim izlaganjem suncu, što vodi do vidljivih promena. Kada se proteini oštete, odvajaju se njihovi mali delovi – peptidi.

Kako deluju peptidi?

Ovi peptidi mogu da deluju kao signali za uzbunu ćelijama oko njih, stimulišući ih da proizvode više proteina kako bi popravile oštećenja. Taj mehanizam se, međutim, vremenom, iscrpljuje”, kaže australijski dermatolog, dr Majk Bel.

Brzina kojom naša koža stari uslovljena je kako unutrašnjim, tako i spoljašnjim faktorima.

Usled čestog i dugog izlaganja suncu opadaju nivoi kolagena i elastina koji mladalačkoj koži daju gipkost, pa koža počinje da gubi volumen, opušta se i pojavljuju se fine linije.

Foto: Beauty Med

Kako stari, koža ima manju sposobnost privlačenja i zadržavanja potrebne vode, a opada i njena proizvodnja prirodnih vlažećih faktora. Zbog toga postaje suvlja.

Moguće je pojavljivanje nejednake pigmentacije kože (stanje poznato kao depigmentacija ili hiperpigmentacija) i solarnog lentiga (staračke pege ili fleke od sunca).

Kako starimo, tako stari i naša koža. Ovaj oblik starenja je potpuno prirodan i povodom toga ništa ne možemo da uradimo. Do ovog starenja dovode unutrašnji faktori, kao što su genetika i hormonske promene koje se odigravaju u različitim životnim dobima.

Starenje kože uslovljeno spoljašnjim faktorima, međutim, moguće je kontrolisati. Spoljašnja sredina (vremenski uslovi i izlaganje suncu), stil života (kao što je pušenje i konzumiranje alkohola) i neko lekovi mogu da uzrokuju prevremeno starenje kože, koja tada stari brže nego ostali delovi organizma.

Izvor: Politika Magazin

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.