Analiza najpopularnije frilens platforme, ne samo kod nas, već i u regionu, pokazala je da su se među najtraženijim veštinama ove godine našli marketing na društvenim mrežama, programiranje, grafički dizajn, video editing, računovodstvo, posao virtuelnog asistenta itd.
Frilens platforma “Upwork” nedavno je objavila spisak najtraženijih veština na tržištu rada za 2024. na osnovu zarada frilensera. Kako bi sastavili spisak, stručnjaci ove platforme analizirali su koje veštine postaju traženije na tržištu rada iz godine u godinu.
Najtraženije veštine na internetu
Među najtraženijim veštinama našli su se marketing na društvenim mrežama, računovodstvo i virtualna asistencija, a posebno tražena ove godine je i analiza podataka, prenosi Poslovni dnevnik.
Inače, analitičari podataka proučavaju sirove podatke o poslovanju, uključujući prodaju, posećenost mrežnih stranica i regulatorne rizike, i donose uvide o tome kako poboljšati poslovanje firme. Njihov posao ima velik uticaj na poslovne procese.
Takvi stručnjaci obično imaju diplomu iz područja računarskih nauka ili statistike ili položen onlajn kurs preko Univerziteta, Gugla… Svoju ekspertizu na “UpWork-u” naplaćuju do 156 evra po satu, pokazuju podaci.
Polovina frilensera u Srbiji koristi platformu „Upwork“
Kada je reč o Srbiji, polovina svih gig radnika u Srbiji koristi „Upwork“, najpopularniju platformu, ne samo u Srbiji već i u regionu, pokazalo je istraživanje „Gde su nestali srpski frilenseri?“.
Rezultati jubilarnog 10. merenja „Gigmetra“, instrumenta koji opisuje digitalnu geografiju Srbije i zemalja u regionu u odnosu na rod, zarade i profesije kojima se najčešće bave digitalni radnici, ističe da upravo oni imaju poteškoće u pronalaženju novih poslova i beleže usporeniji rast tražnje za njihovim uslugama u odnosu na tražnju za uslugama radnika u drugim delovima sveta.
Jedan od značajnih razloga za to je cenovna nekonkurentnost određenih profesija ili neadekvatnost veština i znanja kojima frilens radnici u Srbiji raspolažu.
U uslovima snažne kontrakcije tržišta, najveću otpornost su pokazale one profesije u kojima su zarade najviše, kao što su oblasti profesionalnih usluga i razvoja softvera, gde je zabeležen najmanji pad broja radnika i to za samo 2,4 odsto. Sve ostale profesije beleže pad broja radnika od 20 i više procenata, pri čemu je najveća kontrakcija bila u oblasti pisanja i prevođenja – 28,7 odsto – pokazalo je istraživanje „Gde su nestali srpski frilenseri?“.
Veštačka inteligencija u poslovanju
Analiza podataka je inače veština koja se kontinuirano razvija, pogotovo s procvatom veštačke inteligencije (AI) u poslednje vreme. Iako ta veština na tržištu rada nije novost, danas se svodi na “korišćenje veštačke inteligencije za dublje, brže i šire pronalaženje uvida” o poslovanju. Najbolji analitičari podataka na tržištu zbog toga su oni koji pri obavljanju posla znaju vešto da iskoriste mogućnosti AI alata koji se razvijaju izuzetno brzo.
I ne samo u poslu analize podataka, poznavanje AI alata je već sada veoma važno u svim onlajn poslovima, od pružanja usluga digitalnog marketinga do programiranja.