Početna » Ekonomija » Preduzetnici i frilenseri — razlike u zakonskim okvirima u Srbiji

Kako zakon tretira ove dve kategorije u našoj zemlji

Preduzetnici i frilenseri — razlike u zakonskim okvirima u Srbiji

   Koncepti preduzetništva i frilensinga često mogu izazvati konfuziju, posebno kada se razmatraju u kontekstu zakonskih i poslovnih normi u određenoj zemlji, kao što je Srbija. Da bi se rasvetlila ova pitanja, važno je razumeti ključne razlike između preduzetnika i frilensera, kao i kako zakon tretira ove dve kategorije u Srbiji.

Preduzetnici i Frilenseri: Definicije i Razlike

Preduzetništvo u Srbiji podrazumeva osnivanje i vođenje sopstvenog posla, što zahteva formalnu registraciju kod nadležnih državnih organa. Preduzetnici se mogu baviti različitim vrstama poslovanja, od trgovine do proizvodnje i usluga, pri čemu su dužni da vode računa o svojim poreskim i drugim zakonskim obavezama.

Frilenseri, s druge strane, predstavljaju samostalne profesionalce koji svoje usluge nude različitim klijentima, često na projektu ili kratkoročnoj bazi. Iako frilensing obuhvata veliku slobodu u izboru projekata i fleksibilnost u radu, frilenseri se suočavaju sa izazovima u pogledu formalne registracije svoje delatnosti i plaćanja poreza.

Foto: Nova Ekonomija

Zakonski okvir u Srbiji

Pravni sistem u Srbiji prepoznaje i omogućava rad oba modela, ali postavlja različite zahteve za njihovu implementaciju. Dok preduzetnici moraju biti formalno registrovani i podležu određenim porezima i doprinosima, frilenseri se suočavaju sa nedostatkom jasno definisanog regulativnog okvira specifičnog za njihovu delatnost.

Ugovori o delu

Jedan od načina na koji frilenseri u Srbiji mogu legalno sarađivati sa domaćim firmama jeste kroz “ugovore o delu”. Ovi ugovori omogućavaju firmama da angažuju frilensere za specifične projekte, pri čemu su firme odgovorne za plaćanje poreza i doprinosa na iznos koji je isplaćen frilenseru. Ovo pruža pravnu osnovu za saradnju, ali zahteva od firmi da preuzmu određene administrativne obaveze.

Foto: Docsity

Registracija i Porezi

Frilenseri koji žele da svoju delatnost stave u potpunosti u legalne tokove mogu se odlučiti za registraciju kao preduzetnici. Ovo im omogućava da otvore poslovne račune, izdaju fakture i samostalno vode računa o svojim porezima i doprinosima. Međutim, ovaj korak zahteva detaljno razumevanje poreskog sistema i obaveza koje proizilaze iz preduzetničkog statusa.

Zablude i pojašnjenja

Razbijanje zabluda o frilensingu u Srbiji je ključno za razumevanje prilika i ograničenja unutar ovog načina profesionalnog angažmana. Posebno je važno osvetliti dve česte zablude koje mogu ograničiti kako frilenseri vide svoje mogućnosti, tako i način na koji kompanije pristupaju angažovanju frilens talenata.

Zabluda 1: Frilenseri ne mogu legalno raditi za domaće kompanije

Često postoji pogrešno shvatanje da frilenseri u Srbiji nemaju mogućnost legalne saradnje sa domaćim kompanijama. Ovo nije tačno, jer zakon omogućava više formi saradnje koje se mogu prilagoditi potrebama i frilensera i kompanija.

Jedna od najčešćih je saradnja putem ugovora o delu, koji omogućava frilenserima da pružaju usluge domaćim kompanijama pod određenim uslovima.

Ugovor o delu je posebno prilagođen za projekte sa jasno definisanim obimom posla i rezultatima. Ovakav tip ugovora omogućava kompanijama da jasno specificiraju šta očekuju od frilensera, kao i da se dogovore o naknadi za izvršeni rad. Nakon završetka posla, kompanija je dužna da frilenseru isplati dogovorenu sumu, kao i da na tu sumu obračuna i plati poreze i doprinose prema važećim zakonskim propisima. Ovo pruža legalnu osnovu za saradnju i štiti obe strane.

Zabluda 2: Frilensing je ograničen samo na onlajn aktivnosti

Druga zabluda se odnosi na percepciju frilensinga kao isključivo onlajn delatnosti. Iako digitalni prostor pruža obilje prilika za frilensere, frilensing nije ograničen samo na rad preko interneta. Frilens aktivnosti mogu biti izuzetno raznovrsne i uključivati širok spektar industrija i zanimanja.

Na primer, frilens umetnici mogu raditi na kreiranju umetničkih dela za izložbe ili privatne kolekcionare, dok frilens novinari mogu pisati članke za štampane medije pored onlajn publikacija.

Konsultanti različitih specijalnosti pružaju savete i podršku kompanijama u oblastima kao što su upravljanje, finansije, tehnologija i marketing, često kroz direktnu saradnju koja nije ograničena na online komunikaciju.

IT stručnjaci, programeri i veb dizajneri takođe mogu raditi kao frilenseri, pružajući razvojne usluge, podršku i održavanje softvera za klijente širom sveta, uključujući i domaće tržište.

Proširenje Perspektive

Razumevanje i prihvatanje širine mogućnosti koje frilensing nudi mogu značajno doprineti profesionalnom razvoju pojedinaca, kao i pružiti kompanijama pristup širokom spektru talenata i specijalističkih veština.

Kroz razbijanje ovih zabluda, frilenseri i kompanije u Srbiji mogu bolje iskoristiti potencijal koji frilensing pruža, kreirajući uspešne i obostrano korisne saradnje.

Zaključak

Iako postoji određena pravna i poslovna konfuzija između preduzetništva i frilensinga u Srbiji, ključno je razumeti da oba načina rada imaju svoje mesto unutar zakonskog okvira zemlje. Frilenseri mogu legalno sarađivati sa domaćim kompanijama, pod uslovom da se poštuju određeni proceduralni koraci. Ovo omogućava fleksibilnost i otvara prostor za različite oblike profesionalnog angažovanja, dok istovremeno insistira na poštovanju zakonskih normi i obaveza.

Izvor: freelanceposlovi.com, poslovi beta

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.