Početna » Geoanalitika » Kina stavila na crnu listu šest američkih vojnih kompanija zbog prodaje oružja Tajvanu

Kina zamrznula imovinu i sankcionisala kompanije zbog kršenja principa "jedne Kine"

Kina stavila na crnu listu šest američkih vojnih kompanija zbog prodaje oružja Tajvanu

Šest američkih vojno-industrijskih preduzeća stavljeno je na crnu listu u Kini zbog učešća u prodaji oružja Tajvanu, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova u petak.

„SAD su nedavno najavile da će ponovo prodavati oružje Tajvanskom regionu Kine“, navodi se u saopštenju ministarstva, dodajući da to „ozbiljno krši princip jedne Kine“, meša se u unutrašnje poslove zemlje i narušava suverenitet i teritorijalni integritet Kine.

Kao odgovor, Kina će zamrznuti sve oblike imovine koje Anduril, AEVEX Aerospace, LKD Aerospace, Maritime Tactical Systems, Pacific Rim Defence i Pinnacle Technology mogu imati u zemlji. Pet rukovodilaca Anduril-a i AEVEX-a takođe je lično sankcionisano.

Nijedan kineski državljanin ne može poslovati sa ovim kompanijama

Sankcije znače da nijedan kineski državljanin ili stanovnik ne može poslovati sa navedenim kompanijama, a njihovim zaposlenima će biti uskraćene vize za ulazak u Kinu, uključujući Hong Kong i Makao.

Tajvan
Foto: Politico

Šest sankcionisanih kompanija uglavnom proizvode dronove – kako leteće tako i pomorske – i sisteme kontrole za njih. Prošlog meseca, Vašington je najavio sporazum o prodaji dronova i tehnologije Tajpeju vredan 360 miliona dolara.

Kina je već sankcionisala jednog od Pentagonovih izvođača

Peking je već sankcionisao „Lockheed Martin“, jednog od najvećih Pentagonovih izvođača, zbog njegove uloge u sporazumu o dronovima.

Kineske nacionalističke snage pobegle su na Tajvan 1949. godine, nakon što su komunisti izašli kao pobednici iz građanskog rata. Vašington je naredne tri decenije priznao vladu ostrva kao „Republiku Kinu“, dok nije priznao Narodnu Republiku Kinu 1979. godine.

SAD su i dalje nastavile da snabdevaju Tajvan oružjem

Čak i kada je priznao princip „jedne Kine“, SAD su nastavile da snabdevaju Tajpej oružjem, municijom i opremom kako bi „odvratile“ „invaziju“ sa kopna. SAD takođe održavaju neformalne diplomatske i ekonomske veze sa ostrvom, koje je glavni izvor poluprovodnika i čipova za zapadna tržišta.

Zvanična politika Pekinga je mirna reintegracija Tajvana, iako Kina nije isključila upotrebu sile u slučaju da ostrvo proglasi nezavisnost.

Izvor: RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.