Шест америчких војно-индустријских предузећа стављено је на црну листу у Кини због учешћа у продаји оружја Тајвану, саопштило је кинеско министарство спољних послова у петак.
„САД су недавно најавиле да ће поново продавати оружје Тајванском региону Кине“, наводи се у саопштењу министарства, додајући да то „озбиљно крши принцип једне Кине“, меша се у унутрашње послове земље и нарушава суверенитет и територијални интегритет Кине.
Као одговор, Кина ће замрзнути све облике имовине које Anduril, AEVEX Aerospace, LKD Aerospace, Мaritime Таctical Systems, Pacific Rim Defence и Pinnacle Technology могу имати у земљи. Пет руководилаца Anduril-a и AEVEX-a такође је лично санкционисано.
Ниједан кинески држављанин не може пословати са овим компанијама
Санкције значе да ниједан кинески држављанин или становник не може пословати са наведеним компанијама, а њиховим запосленима ће бити ускраћене визе за улазак у Кину, укључујући Хонг Конг и Макао.

Шест санкционисаних компанија углавном производе дронове – како летеће тако и поморске – и системе контроле за њих. Прошлог месеца, Вашингтон је најавио споразум о продаји дронова и технологије Тајпеју вредан 360 милиона долара.
Кина је већ санкционисала једног од Пентагонових извођача
Пекинг је већ санкционисао „Lockheed Martin“, једног од највећих Пентагонових извођача, због његове улоге у споразуму о дроновима.
Subscribe today.
Stay on the cutting edge of aerospace and defense tech. Discover the latest innovations with the Vector Star monthly newsletter.
— Lockheed Martin (@LockheedMartin) June 22, 2024
Кинеске националистичке снаге побегле су на Тајван 1949. године, након што су комунисти изашли као победници из грађанског рата. Вашингтон је наредне три деценије признао владу острва као „Републику Кину“, док није признао Народну Републику Кину 1979. године.
САД су и даље наставиле да снабдевају Тајван оружјем
Чак и када је признао принцип „једне Кинe“, САД су наставиле да снабдевају Тајпеј оружјем, муницијом и опремом како би „одвратиле“ „инвазију“ са копна. САД такође одржавају неформалне дипломатске и економске везе са острвом, које је главни извор полупроводника и чипова за западна тржишта.
Званична политика Пекинга је мирна реинтеграција Тајвана, иако Кина није искључила употребу силе у случају да острво прогласи независност.