Kina je pokrenula svoj prvi industrijski projekat generisanja pare pomoću nuklearne energije
Heći br. 1 u Lianjungangu, provincija Đangsu, najnoviji je pokušaj Pekinga da diverzifikuje nuklearnu energiju i promoviše nisko-karbonsku transformaciju energije.
Prvi kineski projekat generisanja pare pomoću nuklearne energije
Prvi kineski projekat generisanja pare pomoću nuklearne energije za industrijsku upotrebu započeo je proizvodnju, dok Peking ubrzava diversifikaciju nuklearne energije i promoviše nisko-karbonsku transformaciju energije. Projekat, nazvan Heći br. 1, zvanično je počeo sa radom u sredu, prema rečima njegovog konstruktora, „China National Nuclear Corporation“ (CNNC), državnog preduzeća sa kompletnim okvirom nuklearne tehnologije.
CNNC je saopštio da Heći br. 1 može da isporuči 4,8 miliona tona pare godišnje putem nadzemnog cevovoda dugog 23,3 km (14,5 milja) od nuklearne elektrane Tjanvan do petrohemijske industrijske baze Lainjungang, obe u provinciji Đangsu.
U procesu koji CNNC opisuje kao „ključanje vode“, projekat koristi paru generisanu iz dvo- turbinskog sistema stanice Tjanvan kao izvor toplote.
Nuklearna reakcija pretvara cirkulišuću rashladnu vodu u paru u generatoru visokog pritiska, koja zatim ključa vodu u postrojenju za desalinizaciju morske vode, a dobijena para se putem cevovoda šalje u petrohemijsku bazu.
Praćenje radioaktivnosti pare
Radi obezbeđivanja sigurnosti, projekat je postavio više tačaka za praćenje radijacije kako bi u realnom vremenu detektovao radioaktivnost pare. U slučaju anomalije, projekat bi se odmah zaustavio, saopštio je CNNC.
Projekat pruža novo rešenje za zeleno unapređenje energije u petrohemijskoj industriji, rekao je Žang Ji, predsednik kompanije „Jiangsu Nuclear Power Corporation“, državnoj novinskoj agenciji „Xinhua“ u sredu.
Ogromno smanjenje emisije CO2
Očekuje se da će projekat smanjiti upotrebu uglja za 400.000 tona godišnje, što je ekvivalent smanjenju emisije od 1,07 miliona tona ugljen-dioksida, 184 tone sumpor-dioksida i 263 tone azotnih oksida.
To je uporedivo sa sadnjom 2.900 hektara šume svake godine i uštedom više od 700.000 tona dozvola za emisiju ugljenika za petrohemijsku bazu godišnje, prema CNNC-u. U izveštaju nisu navedeni troškovi projekta.
Ekološka svest
Heći br. 1 predstavlja kineske napore da ubrza diversifikovanu upotrebu nuklearne energije kako bi ispunila svoju posvećenost dostizanju „vrhunca ugljenika“ do 2030. godine i postizanju „karbon neutralnog“ statusa do 2060. godine.
Dok mnoge zapadne zemlje prelaze na obnovljive izvore energije za zeleniju snabdevanje energijom, Kina je već globalni lider u generisanju nuklearne energije.
U svojoj težnji da smanji emisiju gasova staklene bašte, zemlja primenjuje nuklearne tehnologije na sve aspekte života ljudi – uključujući industriju, poljoprivredu, medicinu, zaštitu životne sredine i sigurnost.
U novembru 2022. godine, demonstracioni projekat za nuklearno grejanje distrikta je stavljen u upotrebu u Hongjanhuu, provincija Liaoning, prvi projekat nuklearnog grejanja na severoistoku Kine.
Akcioni plan za uštedu energije i smanjenje emisije ugljenika
Kasnije je prvi kineski projekat generisanja toplote pomoću nuklearne energije za industrijsku upotrebu počeo proizvodnju u okrugu Haiđan, provincija Žeiđang, izvestio je list „Xinhua“.
Državno veće je prošlog meseca izdalo akcioni plan za uštedu energije i smanjenje emisije ugljenika, napominjući da se u 2024. godini procenjuje smanjenje potrošnje energije i emisije ugljen-dioksida po jedinici BDP-a za oko 2,5 procenata i 3,9 procenata, respektivno.
Veće je govorilo o zameni električnog pogona parnim pogonom na uredan način, i ohrabrilo petrohemijske fabrike da istražuju upotrebu nuklearne energije za snabdevanje parom i toplotom.