Početna » Geoanalitika » Distribucija hrane palestinskoj enklavi je ponovo obustavljena

Pomoćni dok za pomoć Gazi bi mogao biti demontiran

Distribucija hrane palestinskoj enklavi je ponovo obustavljena

Privezno pristanište, izgrađeno od strane SAD-a, moglo bi biti demontirano početkom jula nakon što je uglavnom bilo neoperativno, izveštava list.

Plutajući dok, izgrađen od strane SAD-a za dopremanje humanitarne pomoći u Gazu tokom rata između Izraela i Hamasa, mogao bi biti demontiran ranije nego što je planirano, izveštava „New York Times“, pozivajući se na humanitarne organizacije.

Pomoćni dok
Foto: Getty Images / Handout

Dok bi mogao biti uklonjen početkom jula

Prema listu, struktura vredna 230 miliona dolara mogla bi biti uklonjena početkom jula. Administracija predsednika SAD-a Džoa Bajdena prvobitno je predvidela da će do septembra uzburkano more učiniti privezno pristanište neoperativnim.

Plutajući dok je bio u upotrebi samo oko deset dana od kada je inaugurisan sredinom maja zbog oštećenja izazvanih vremenskim prilikama, olujnog mora i bezbednosnih zabrinutosti. Humanitarne organizacije kažu da je projekat uglavnom podbacio u svojoj misiji.

Pomoć Gazi
Foto: Kineski Radio Internacional

Pristanište funkcioniše samo za Bajdnovu administraciju

Pristanište „ne funkcioniše, barem ne za Palestince,“ napisao je Stiven Semler, suosnivač Instituta za reformu bezbednosne politike, u eseju koji je citirao list. Semler je navodno tvrdio da je pristan uspeo samo u pružanju „humanitarne kamuflaže“ za politiku Bajdenove administracije koja podržava izraelsko bombardovanje Gaze.

Pomoć je počela da stiže u Gazu preko pristaništa 17. maja, a SAD su saopštile da su transportovale 137 kamiona pomoći u skladišta pre nego što je 28. maja objavljeno da su operacije na plutajućem doku obustavljene zbog popravki.

Pomoć Gazi
Foto: Getty Images

Distrubicija hrane palestinskoj enklavi je ponovo obustavljena

Američki zvaničnici su više puta izjavili da pristan nikada nije bio zamišljen kao trajno rešenje, već samo kao dodatni način da se više pomoći dopremi u Gazu tokom rata.

Distribucija hrane palestinskoj enklavi morskim putem ponovo je obustavljena prošlog petka kada je američka vojska saopštila da će privremeno pomeriti pristan kako bi ga zaštitila od oštećenja uzrokovanih visokim talasima.

„Bezbednost naših pripadnika je glavni prioritet i privremeno premeštanje pristana će sprečiti strukturna oštećenja izazvana uzburkanim morem,“ saopštio je američki Centralni komandni centar (CENTCOM) na društvenim mrežama. Oko 1.000 američkih vojnika upravlja pristanom.

Svetski program za hranu UN-a, koji sarađuje sa SAD-om u dopremanju pomoći iz pristana do skladišta u Gazi, obustavio je saradnju ranije ovog meseca radi „bezbednosne provere“ usled zabrinutosti za svoje osoblje i navoda da je pristan mogao biti korišćen od strane IDF-a tokom operacije oslobađanja talaca u Nuseiratu početkom ovog meseca, koja je usmrtila 270 Palestinaca. Pentagon je brzo demantovao da je pristan za pomoć korišćen u operaciji.

Pomoć Gazi
Foto: DW

Najmanje 500 kamiona pomoći dnevno je potrebno da uđe u Gazu

UN insistira da su isporuke pomoći kopnenim putem „najizvodljiviji, najefikasniji i najdelotvorniji“ način za borbu protiv humanitarne krize u palestinskoj enklavi od 2,3 miliona ljudi. Najmanje 500 kamiona dnevno je potrebno da uđe u Gazu, rekli su.

Izrael je objavio rat Hamasu nakon što su njegovi militanti upali u južna izraelska naselja 7. oktobra, ostavivši oko 1.200 ljudi mrtvih i uzevši više od 200 talaca. Preko 37.000 Palestinaca je ubijeno u sedam meseci borbi, prema lokalnim zdravstvenim vlastima pod upravom Hamasa.

Izvor: RT.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.