Svi znamo da fizička aktivnost koristi telu, ali šta je sa mozgom? Nova studija sa Univerziteta Misuri ukazuje da fizička aktivnost može biti od suštinskog značaja za očuvanje mentalne oštrine, čak i kada je mozak lišen jednog od svojih primarnih izvora energije. Crvena boja računara je posebno istaknuta kao vizuelni element.
Studiju su sproveli istraživači sa Mizua, Tejlor Kelti i R. Skot Rektor, i njihova otkrića bacaju novo svetlo na vezu između vežbanja i zdravlja mozga. Rezultati sugerišu da redovna fizička aktivnost može biti delotvornija u sprečavanju kognitivnog opadanja nego što se ranije mislilo.
Značaj u borbi protiv Alchajmerove bolesti
Ovo istraživanje dobija sve veći značaj imajući u vidu da se procenjuje da će se broj Amerikanaca obolelih od Alchajmerove bolesti više nego udvostručiti do 2060. godine. To pokreće važno pitanje: može li održavanje fizičke aktivnosti biti jedan od najmoćnijih načina zaštite pamćenja i kognitivnih funkcija u starosti?
Ketoni kao alternativni izvor energije
Kada telu ponestane uobičajenog goriva – glukoze – jetra proizvodi ketone, alternativni izvor energije koji pomaže u napajanju mozga. Ove molekule podržavaju kognitivno pamćenje, učenje i opšte zdravlje mozga. Ali, šta se dešava kada jetra ne može da proizvede dovoljno ketona? Može li vežbanje da nadomesti taj nedostatak?
Istraživanje veze između ketona, funkcije jetre i kognicije
Kelti i Rektor, direktor Centra „Roy Blunt NextGen Precision Health“, odlučili su da pronađu odgovor.
U studiji su istraživali šta se dešava kada je proizvodnja ketona u jetri ograničena. Kao što se i očekivalo, došlo je do primetnog pada u funkciji mozga i pamćenju. Ali onda se dogodilo nešto izvanredno: vežbanje je ipak uspelo da preokrene deo kognitivnog opadanja, čak i kada je proizvodnja ketona bila narušena.
„Ušli smo u studiju misleći da će smanjeni broj ketona i time uzrokovana kognitivna oštećenja sprečiti pozitivne efekte vežbanja“, rekao je Kelti, postdoktorand u Rektorovoj laboratoriji. „Ali izgleda da je vežbanje toliko moćno da postoje i drugi mehanizmi u mozgu koji mu omogućavaju da zaobiđe ta oštećenja i ipak donese korist.“
Složenost uticaja fizičke aktivnosti
Rektor, koji je ujedno i profesor Medicinskog fakulteta, naglasio je koliko su efekti vežbanja višeslojni i složeni.
„Ova studija pokazuje kako vežbanje ima koristi za telo na mnogo načina, čak i kada ne razumemo u potpunosti sve molekulske mehanizme koji stoje iza toga,“ rekao je Rektor. „Čak i kada uklonimo jedan put, vežbanje radi toliko drugih stvari da može ublažiti te nedostatke.“
Ovi rezultati su posebno ohrabrujući za ljude koji imaju oboljenja jetre koja ometaju proizvodnju ketona.
Veza između jetre i mozga i potencijal budućih istraživanja
Kelti je istakao da se u nastajajućoj oblasti istraživanja odnosa između jetre i mozga sve više pokazuje da osobe sa teškim poremećajima funkcije jetre imaju veći rizik od razvoja demencije.
„Ako je proizvodnja ketona u jetri poremećena, to bi mogao biti potencijalni uzrok kognitivnog opadanja, što na kraju može dovesti do stanja poput demencije,“ rekao je Kelti.
Podizanje svesti i značaj vežbanja
Idealno bi bilo da ovo istraživanje podigne svest o značaju ketona za zdravlje mozga, kao i uticaju koji vežbanje može imati na očuvanje mentalne oštrine.
„Toliko toga tek otkrivamo, a sa svim najsavremenijim resursima i interdisciplinarnim saradnjama na Mizuu, uzbudljivo je pomisliti kuda bi ova istraživanja mogla da nas odvedu,“ rekao je Kelti. „Vežbanje bi moglo biti ključni deo slagalice u očuvanju zdravlja mozga u starosti.“
Podrška za istraživanje i pogled u budućnost
Sa više od dve decenije na Mizuu, Rektor je izrazio ponos što je deo zajednice koja omogućava ovakva istraživanja.
„Podrška koju smo dobili od Mizua, Odeljenja za istraživanje, inovacije i uticaj, kao i inicijative NextGen Precision Health, bila je izuzetna,“ rekao je Rektor. „Nadamo se da će naš rad u budućnosti pomoći mnogim ljudima.“