Početna » Društvo » Iz IPARDA za seoski turizam do 300.000 evra, za salaše i etno kuće po 25.000

Nova uredba o podsticaju razvoja ruralnog turizma

Iz IPARDA za seoski turizam do 300.000 evra, za salaše i etno kuće po 25.000

Vlasnici registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koja se bave seoskim turizmom imaće ove godine mogućnosti da konkurišu na dva izdašna konkursa za razvoj njihove delatnosti. Jedan je IPARD fond preko kojeg mogu da dobiju i 300.000 evra po projektu, a drugi je konkurs Ministarstva turizma i omladine, koji se odnosi uglavnom na salaše i etno kuće – bespovratno će se davati 25.000 evra.

IPARD kreće početkom jula

IPARD 3 program trebalo bi, prema planu poziva za ovu godinu, koji je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, da krene u februaru, a početkom jula očekuje se raspisivanje konkursa za ruralni turizam. Ovo bi bio treći javni poziv za razvoj ruralnog turizma otkako je krenuo IPARD program u Srbiji. Vredan je pet milijardi dinara.

Najmanji povraćaj koji podnosioci mogu dobiti je 20.000 evra, a najveći 300.000 evra. Intezitet podrške je najviše 75 odsto, a mogu da konkurišu fizička lica – nosioci poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnici i pravna lica, s tim da na konkurs mogu da se prijave i početnici u ovom poslu. Za ovaj poziv već vlada veliko interesovanje, a prihvatljive investicije su izgradnja i opremanje svih vrsta objekata za smeštaj turista pod uslovom da se nalaze u ruralnim područjima.

Foto: Etno Srbija

U februaru konkurs za salaše i etno kuće

Prema najavama, u februaru će Vlada Srbije izaći sa uredbom kojom će za seoski turizam biti izdvojeno 150 miliona dinara. Predviđeno da se izdvaja oko 2,9 miliona dinara po seoskom gazdinstvu, a kako se može čuti, najviše će novca biti dodeljeno za razvoj salaša i etno kuća.

U Ministarstvu turizma i omladine potvrdili su da do februara očekuju usvajanje uredbe o dodeli i korišćenju podsticaja za razvoj ruralnog turizma, a potom i raspisivanje javnog poziva za prijavu seoskih turističkih domaćinstava uz minimalno obezbeđeno učešće od 10 odsto.

Najavili su i da je iz sredstava ministarstva na raspolaganju 400 miliona dinara za kreditnu podršku razvoju turizma, za koja mogu konkurisati i seoska turistička domaćinstva u cilju unapređenja kvaliteta turističke ponude.

Da bi se konkurisalo za subvenciju potrebno je da je gazdinstvo registrovano u centralnom informacionom sistemu u oblasti ugostiteljstva i turizma (e-Turista).

U Srbiji su trenutno kroz informacioni sistem E-turista evidentirana 742 registrovana seoska turistička domaćinstava, što je za 32 odsto više nego pre godinu dana. Od ukupnog broja registrovanih, 148 je salaša i etno kuća.

Foto: Srpsko nasleđe, kultura, tradicija

Postoji pet objekata na teritoriji Vojvodine koji su registrovani kao salaši, a procenjuje se da ih ima oko 40. Mnogi se registruju kao neka druga vrsta objekta kao što su seosko turističko domaćinstvo ili etno-kuća.

Važnost programa kao što je IPARD

Je­le­na Ta­na­sko­vić, mi­ni­star­ka po­ljo­pri­vre­de, is­ta­kla je za Tan­jug va­žnost nov­ca iz evrop­skih fon­do­va, za ko­ji po­ljo­pri­vred­ni­ci apli­ci­ra­ju kroz pro­gra­me kao što je IPARD.

„Ka­da je reč o pro­gra­mu IPARD 3, za ko­ji smo mi na­ja­vi­li da će­mo od fe­bru­a­ra i mar­ta pu­sti­ti jav­ne po­zi­ve, mak­si­mal­no smo upro­sti­li i po­jed­no­sta­vi­li apli­ci­ra­nje i ubr­za­li rok da od­go­vo­ri ad­mi­ni­stra­ci­ja. Do­bi­li smo 288 mi­li­o­na evra gran­ta iz EU, bes­po­vrat­nih sred­sta­va, 90 mi­li­o­na evra je da­la dr­ža­va, da­kle po­ljo­pri­vred­ni­ci ima­ju 380 mi­li­o­na evra na ras­po­la­ga­nju, i sa onim de­lom uče­šća ko­ji oni tre­ba da da­ju, tu će bi­ti in­ve­sti­ci­ja oko 600 mi­li­o­na evra”, re­kla je Ta­na­sko­vi­će­va.

Po­red IPARD-a, još je otvo­ren i kon­kurs „Kon­ku­rent­ne po­ljo­pri­vre­de”, kroz ko­ji po­ljo­pri­vred­ni­ci do­bi­ja­ju 50 od­sto bes­po­vrat­nih sred­sta­va od dr­ža­ve, za 40 od­sto je obez­be­đen kre­dit, a uče­šće je 10 od­sto.

Izvor: agrosmart.net, Politika, Tanjug

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.