Vlasnici registrovanih poljoprivrednih gazdinstava koja se bave seoskim turizmom imaće ove godine mogućnosti da konkurišu na dva izdašna konkursa za razvoj njihove delatnosti. Jedan je IPARD fond preko kojeg mogu da dobiju i 300.000 evra po projektu, a drugi je konkurs Ministarstva turizma i omladine, koji se odnosi uglavnom na salaše i etno kuće – bespovratno će se davati 25.000 evra.
IPARD kreće početkom jula
IPARD 3 program trebalo bi, prema planu poziva za ovu godinu, koji je objavilo Ministarstvo poljoprivrede, da krene u februaru, a početkom jula očekuje se raspisivanje konkursa za ruralni turizam. Ovo bi bio treći javni poziv za razvoj ruralnog turizma otkako je krenuo IPARD program u Srbiji. Vredan je pet milijardi dinara.
Najmanji povraćaj koji podnosioci mogu dobiti je 20.000 evra, a najveći 300.000 evra. Intezitet podrške je najviše 75 odsto, a mogu da konkurišu fizička lica – nosioci poljoprivrednog gazdinstva, preduzetnici i pravna lica, s tim da na konkurs mogu da se prijave i početnici u ovom poslu. Za ovaj poziv već vlada veliko interesovanje, a prihvatljive investicije su izgradnja i opremanje svih vrsta objekata za smeštaj turista pod uslovom da se nalaze u ruralnim područjima.
U februaru konkurs za salaše i etno kuće
Prema najavama, u februaru će Vlada Srbije izaći sa uredbom kojom će za seoski turizam biti izdvojeno 150 miliona dinara. Predviđeno da se izdvaja oko 2,9 miliona dinara po seoskom gazdinstvu, a kako se može čuti, najviše će novca biti dodeljeno za razvoj salaša i etno kuća.
U Ministarstvu turizma i omladine potvrdili su da do februara očekuju usvajanje uredbe o dodeli i korišćenju podsticaja za razvoj ruralnog turizma, a potom i raspisivanje javnog poziva za prijavu seoskih turističkih domaćinstava uz minimalno obezbeđeno učešće od 10 odsto.
Najavili su i da je iz sredstava ministarstva na raspolaganju 400 miliona dinara za kreditnu podršku razvoju turizma, za koja mogu konkurisati i seoska turistička domaćinstva u cilju unapređenja kvaliteta turističke ponude.
Da bi se konkurisalo za subvenciju potrebno je da je gazdinstvo registrovano u centralnom informacionom sistemu u oblasti ugostiteljstva i turizma (e-Turista).
U Srbiji su trenutno kroz informacioni sistem E-turista evidentirana 742 registrovana seoska turistička domaćinstava, što je za 32 odsto više nego pre godinu dana. Od ukupnog broja registrovanih, 148 je salaša i etno kuća.
Postoji pet objekata na teritoriji Vojvodine koji su registrovani kao salaši, a procenjuje se da ih ima oko 40. Mnogi se registruju kao neka druga vrsta objekta kao što su seosko turističko domaćinstvo ili etno-kuća.
Važnost programa kao što je IPARD
Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede, istakla je za Tanjug važnost novca iz evropskih fondova, za koji poljoprivrednici apliciraju kroz programe kao što je IPARD.
„Kada je reč o programu IPARD 3, za koji smo mi najavili da ćemo od februara i marta pustiti javne pozive, maksimalno smo uprostili i pojednostavili apliciranje i ubrzali rok da odgovori administracija. Dobili smo 288 miliona evra granta iz EU, bespovratnih sredstava, 90 miliona evra je dala država, dakle poljoprivrednici imaju 380 miliona evra na raspolaganju, i sa onim delom učešća koji oni treba da daju, tu će biti investicija oko 600 miliona evra”, rekla je Tanaskovićeva.
Pored IPARD-a, još je otvoren i konkurs „Konkurentne poljoprivrede”, kroz koji poljoprivrednici dobijaju 50 odsto bespovratnih sredstava od države, za 40 odsto je obezbeđen kredit, a učešće je 10 odsto.