Početna » Ekonomija » Hoće li ulazak Srbije u SEPA sistem značiti i kraj dinara?

Da li znate šta Srbija dobija ulaskom u SEPA sistem?

Hoće li ulazak Srbije u SEPA sistem značiti i kraj dinara?

Srbija je u četvrtak, 22. maja, postala deo Single Euro Payments Area (SEPA) sistema – jedinstvenog područja plaćanja u evrima.

Ovaj sistem plaćanja omogućiće građanima i privredi jednostavno, brzo, jeftinije i sigurnije bezgotovinsko plaćanje u evrima, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, objasnio je za Danas ekonomista Veljko Mijušković.

U prevodu, cilj SEPA sistema je da svi elektronski platni transferi u evrima, bilo unutar jedne države ili između različitih država SEPA zone, budu pod istim uslovima – kao da se obavljaju unutar jedne zemlje.

SEPA ne znači uvođenje evra

U javnosti se otvorilo pitanje da li priključenje Srbije SEPA sistemu plaćanja znači da država uvodi evro. Odgovor je – ne.

Dinar ostaje zvanična valuta Srbije i koristiće se u svim domaćim transakcijama – u prodavnicama, za plaćanje računa, plata, poreza, pojasnio je Mijušković.

Šta znači SEPA za građane i privredu?

SEPA sistem se odnosi isključivo na plaćanja u evrima, a to znači da će građani moći lakše da: primaju uplate iz inostranstva u evrima (na primer, doznake, frilenseri honorare), zatim da šalju novac u evrima, kao i da imaju račune u evrima u domaćim bankama za jednostavnije upravljanje deviznim sredstvima.

Srbija je postala 41. članica SEPA.

Šta je SEPA?

Mijušković objašnjava da SEPA sistem plaćanja predstavlja tržište jedinstvenog plaćanja u smislu plaćanja u jednoj istoj valuti, a to je evro.

Dodaje da je taj sistem ustanovljen 2008. godine, kada je, na primer, iz regiona Slovenija prva pristupila tom sistemu, a Hrvatska je pristupila 2016. godine.

Naš sagovornik je naveo da je Srbija i ranije bila spremna da postane deo SEPA sistema plaćanja, prema njegovim rečima možda i spremnija od nekih drugih zemalja, ali da je njeno priključenje s jedne strane bilo stvar političke odluke, a s druge strane pojedinih tehničkih priprema.

„Budući da mi nismo deo EU, i da nam evro nije zvanična valuta, to je na neki način odgodilo celu proceduru priključenja. Ali sada su se uslovi stekli i postali smo deo SEPA sistema formalno“, dodao je ekonomista Mijušković.

Period prilagođavanja

Međutim, Mijušković ukazuje da iako je Srbija formalno stupila u SEPA sistem, sada predstoji period prilagođavanja. To znači da SEPA sistem plaćanja neće biti primenjen odmah, a to je u saopštenju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).

„Pristupanje srpskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama, prema kalendaru Evropskog saveta za plaćanja, biće omogućeno od novembra 2025. Najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije jeste maj 2026. Tačan datum biće saopšten kasnije“, navela je u saopštenju NBS.

Ekonomista Mijušković objašnjava da sada sledi određeni set priprema sa naše strane.

„To znači da se informacioni sistemi u bankama prilagode SEPA sistemu, da se uvedu tzv. IBAN-ovi za račune u evrima, i da se naprave dogovori sa klirinškim bankama, a to sve zavisi od pojedinačnih poslovnih banaka i njihove brzine. Tako da momenat pristupanja SEPA sistemu, ne znači automatski da će od tog momenta SEPA biti primenjena, to znači da će biti potrebno određeno vreme prilagođavanja“, dodaje Mijušković.

Dinar ostaje zvanična valuta, SEPA olakšava transakcije u evrima

Na pitanje da li ulazak u SEPA sistem znači da se Srbija odriče dinara kao svoje valute, što se spekulisalo u javnosti, Mijušković ukazuje da građani i privreda treba da znaju da ulazak u SEPA ne znači uvođenje evra kao zvanične valute, niti mogućnost plaćanja u evrima u domaćim prodavnicama.

Dodaje da će SEPA sistem omogućiti građanima i kompanijama u Srbiji da brže i efikasnije obavljaju transakcije u evrima i u zemlji i sa inostranstvom.

To, ističe, znači da će na primer kupovina robe iz inostranstva ili plaćanje partnerima u EU sada moći da se realizuje u roku od jednog radnog dana, bez potrebe za posredničkim bankama, što donosi i značajne finansijske uštede.

„Za građane, naročito je važno to što će doznake iz inostranstva stizati brže na njihove račune. Uz klasične SEPA transakcije, postoji i opcija SEPA Instant, gde sredstva mogu biti prebačena u roku od nekoliko sekundi“, objašnjava Mijušković.

Prednosti SEPA sistema

Pored brzine, Mijušković navodi da je još jedna prednost SEPA sistema smanjenje troškova transakcija.

„Bez posredničkih banaka, plaćanja u evrima biće znatno jeftinija. Iako konkretne cifre zavise od dosadašnjih tarifa banaka, jasno je da će korisnici osetiti uštede“, navodi Mijušković.

Pored toga, SEPA donosi i sigurnost i transparentnost, kaže naš sagovornik, dodajući da korisnici mogu biti sigurni da će transakcije biti obavljene bezbedno i bez mogućnosti zloupotreba.

Ističe da je SEPA podjednako značajna i za građane i za privredu.

„Građanima omogućava brži prijem doznaka, dok privreda stiče veći kredibilitet kod evropskih partnera jer se plaćanja obavljaju po istim standardima kao u zemljama EU“, zaključio je Mijušković.

Izvor: Danas

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.