Američka vlada je instrumentalizovala dolar, umesto da on služi kao sredstvo razmene ili čuvar vrednosti, izjavio je nagrađivani američki ekonomista i analitičar javnih politika Džefri Saks.
Sastanak BRICS-a u Moskvi
Saks je tu izjavu dao u četvrtak, tokom svog obraćanja putem video linka na sastanku ministara finansija i guvernera centralnih banaka BRICS-a. Zvaničnici su se okupili u Moskvi kako bi razgovarali o unapređenju međunarodnog monetarnog i finansijskog sistema, uoči samita BRICS-a 2024 koji će se kasnije ovog meseca održati u Kazanju.
Zamrzavanje imovine kao oblik sankcija
Prema rečima ekonomiste, instrumentalizacija dolara je očigledno prisutna kroz zaplenu zamrznute ruske imovine. Takođe je pomenuo zamrzavanje državnih sredstava Irana, Venecuele, Avganistana i drugih zemalja od strane američke vlade.
Sankcije protiv Rusije
SAD i njihovi saveznici zamrzli su oko 300 milijardi dolara imovine ruske centralne banke, od kojih se oko 5 milijardi nalazi u američkim bankama, kao deo sankcija povezanih sa Ukrajinom. U aprilu je predsednik Džo Bajden potpisao zakon koji dozvoljava zaplenu ruskih sredstava koja se nalaze u SAD i njihovo prebacivanje u fond za obnovu Ukrajine. Takođe, Džo Bajden je uveo o i najvećoj ekonomskoj sili na svetu u ovom trenutku, Kini.
Ograničenja dolara kao platnog sistema
„Ne možete koristiti dolar kao mehanizam za plaćanje“, rekao je Sachs, kada predsednik sam može da potpiše naređenja i zapleni milijarde dolara ruske imovine. Američka valuta je postala „instrument agresivne politike“, zaključio je.
Apel američkoj vladi
„Govorio sam svojoj vladi poslednjih 15 godina ‘Prestanite to da radite, ovo je ludo, uništićete poverenje u dolar.’ Ne možete nastaviti sa ovakvim sistemom, nije reč samo o Rusiji.“
Kineska trgovina pod pretnjom sankcija
On je istakao da Kina želi da ima normalnu trgovinu bez pretnji američkih sankcija, ali iako su kineske banke deo SWIFT sistema, one moraju da se povinuju iz straha da će biti isključene iz međunarodne finansijske mreže.
Takođe, američki predsednik Džo Bajden je uveo ogromne tarife najvećoj ekonomskoj sili na svetu, odnosno na uvoz kineskih proizvoda. Sve to se odražava na dolar kao sredstvo geopolitičke moći SAD.
Potreba za alternativama
„Dakle, poenta je da su nam potrebne alternative, to je jasno“, rekao je Sachs. „Naravno, zemljama su potrebni mehanizmi plaćanja koji nisu vezani za dolar. Biće nam potrebne brze, specijalne institucije koje nisu uključene u dolarov sistem plaćanja… institucije koje ne mogu biti direktno sankcionisane…“
Najbolje rešenje: povratak razuma u američku politiku
Ekonomista je naglasio da bi „najbolja alternativa bila ako bi se SAD oporavile, povratile razum, pristojnost i zakonitost, te prestale da nameću jednostrane sankcije.“
Nezakonitost američkih poteza
Postupci SAD su „apsolutno neispravni“ i nezakoniti po standardima međunarodnog prava i Povelje UN, rekao je Saks, koji je takođe predsednik UN Sustainable Development Solutions Network-a.