Dan planete Zemlje se svake godine obeležava 22. aprila. On služi kao podsetnik na važnost zaštite životne sredine i održivosti. Obeležavamo Dan planete kako bismo podigli svest o kritičnim ekološkim izazovima s kojima se naša planeta suočava i mobilisali napore da im se suprotstavimo.
Okupljanjem na Dan planete potvrđujemo našu posvećenost zaštiti životne sredine, promovisanju održivosti i obezbeđivanju zdravije i otpornije budućnosti za sve životne oblike na Zemlji. To je dan za razmišljanje o našem individualnom i kolektivnom uticaju na planetu i preduzimanje značajnih akcija kako bismo sačuvali njene dragocene resurse.

Prvi put obeležen 1970. godine
Dan planete prvi put je obeležen 1970. godine, čime je 2024. godina njegova 54. godišnjica. Svake godine, Dan planete ima određenu temu kako bi usmerio globalnu pažnju na hitne ekološke probleme.
Tema za Dan planete Zemlje 2024. godine je „Planeta protiv plastike.“

Ova tema naglašava potrebu za kolektivnom akcijom kako bismo popravili i izlečili ekosisteme planete, borili se protiv klimatskih promena i sačuvali biološku raznovrsnost.
Dan planete Zemlje ima ogroman značaj kao globalna inicijativa za podizanje svesti o ekološkim pitanjima i inspirisanje akcije. Pruža priliku pojedincima, zajednicama, organizacijama i vladama da se udruže i angažuju u aktivnostima usmerenim na zaštitu planete za sadašnje i buduće generacije.

Tema Svetskog Dana planete Zemlje 2024. godine
22. aprila 2024. godine, dok svet obeležava Dan planete, EARTHDAY.ORG obnavlja svoju posvećenost okončanju široko rasprostranjene upotrebe plastike, teži smanjenju proizvodnje za 60% do 2040. godine kako bi se zaštitili ljudsko i planetarno zdravlje.
Pod sloganom „Planeta protiv plastike“, koalicija koja čine studenti, roditelji, preduzeća, vlade i NVO stoji ujedinjena u zagovaranju sveta oslobođenog štetnih uticaja plastike. Ovaj kolektivni napor ne samo da teži smanjenju proizvodnje plastike, već i predviđa budućnost u kojoj će generacije koje dolaze moći da napreduju bez tereta zagađenja plastikom.
Da bi postigli ambiciozni cilj smanjenja za 60% do 2040. godine, EARTHDAY.ORG je postavio nekoliko ključnih ciljeva:

Podizanje svesti
Kampanja prioritetno širi svest o štetnim efektima plastike na ljudsko i ekološko zdravlje. Poziva na povećanje istraživanja o zdravstvenim implikacijama izlaganja plastici i zagovara transparentnost u deljenju nalaza s javnošću.
Eliminacija jednokratne plastike: EARTHDAY.ORG ima za cilj brzo eliminisanje jednokratne plastike do 2030. godine. Teži da ovu obavezu ugradi u Sporazum Ujedinjenih nacija o zagađenju plastikom do 2024. godine, osiguravajući globalnu saradnju u rešavanju ovog hitnog problema.
Investiranje u inovacije: EARTHDAY.ORG naglašava važnost investiranja u inovativne tehnologije i materijale kako bi se otvorio put ka svetu bez plastike.
Ketlin Rodžers, predsednica EARTHDAY.ORG, ističe hitnost kampanje, prikazujući je kao vitalni poziv na akciju za zaštitu zdravlja svih živih bića na Zemlji.

Širenje predstavlja pretnju ljudskom zdravlju
Osim svojih ekoloških implikacija, širenje plastike predstavlja značajnu pretnju ljudskom zdravlju, slično izazovima koje predstavljaju klimatske promene. Kako plastika degradira u mikroplastiku, oslobađa toksične hemikalije u ekosisteme, zagađujući izvore hrane i vode i ugrožavajući životne forme širom planete.

Denis Hejs, emeritus predsednika EARTHDAY.ORG, ističe višedimenzionalne opasnosti koje plastika predstavlja tokom svog životnog ciklusa. Od proizvodnje u zagađujućim postrojenjima do njihove postojanosti u okruženju kao mikroplastike, plastika predstavlja rasprostranjenu i opasnu prisutnost.
EARTHDAY.ORG zagovara hrabru akciju na globalnom nivou, pozivajući Međunarodni pregovarački odbor o zagađenju plastikom da mandatira kraj proizvodnje jednokratne plastike do 2030. godine. Organizacija ističe principe opreza i odgovornosti, zagovarajući doktrinu da zagađivač plaća u sprovođenju politika za rešavanje zagađenja plastikom.
Šta raditi na Dan planete Zemlje
Postoji bezbroj načina da se učestvuje u aktivnostima povodom Dana planete i doprinese naporima za očuvanje životne sredine:
Sadnja drveća: Organizujte događaje sadnje drveća u vašoj zajednici kako biste unapredili zelene površine i borili se protiv seče šuma.

Akcije čišćenja: Učestvujte ili organizujte akcije čišćenja radi uklanjanja smeća i plastičnog otpada sa plaža, parkova, reka i drugih prirodnih područja.
Edukativne radionice: Organizujte ili prisustvujte radionicama koje se fokusiraju na prakse održivog života, korišćenje obnovljivih izvora energije, očuvanje biološke raznolikosti i upravljanje životnom sredinom
Zagovaranje i učešće u akcijama: Zagovarajte akcije koje su prijateljski nastrojene životnoj sredini i podržavajte inicijative koje promovišu očuvanje, usvajanje obnovljivih izvora energije i akciju na klimatske promene.
Smanjenje, ponovna upotreba, reciklaža: Prihvatite stil minimalizma, smanjite potrošnju jednokratne plastike i prioritet dajte reciklaži i ponovnoj upotrebi materijala.
Ove aktivnosti predstavljaju samo nekoliko načina kako možete doprineti očuvanju životne sredine i učestvovati u obeležavanju Dana planete. Važno je da svako od nas preuzme odgovornost i doprinese zaštiti naše planete za celokupno naše društvo i buduće generacije koje dolaze.