Početna » Sport » Borba za fudbal – Superliga koja i nije toliko super

Fudbal (ni)je na prodaju

Borba za fudbal – Superliga koja i nije toliko super

Projekat Superlige izgledao je mrtvo, ali je sudskim putem dobio veštačko disanje i novi impuls života.

Međutim, iako tako nije delovalo pre nekoliko meseci, sada se čini da su brojni klubovi prihvatili sudbinu i da se polako opraštaju od mrtvaca, koji, opet, nikada nije ni živeo.

Evropski sud pravde odlučio je da su upravljačka tela svetskog fudbala „zloupotrebila dominantan položaj“ i da je bila nezakonita zabrana klubovima da se priključe Superligi.

Pomislilo se da bi ovakva odluka dala vetar u leđa ideji o Superligi, ali se to nije dogodilo.

Ideja sasečena u korenu

Veliki evropski klubovi (njih 12), pokušali su 2021. godine da pokrenu evropsku Superligu, ali su sprečeni od strane FIFA i UEFA.

Vodeće fudbalske organizacije su munjevito reagovale i zapretile sankcijama, pa je od te ideje odmah odustalo devet klubova, a nešto kasnije i deseti.

Verni ideji ostali su samo španski giganti – Real Madrid i Barselona.

„Fudbal pripada svima“

Kompanija „A22“, koja je osnovana da sponzoriše i podrži Superligu, konsultovala je gotovo 50 evropskih klubova od oktobra prošle godine i razvila deset principa zasnovanih na tim konsultacijama kako bi se napravila liga novog izgleda.

Cilj Superlige je vrlo jasan – da se napravi alternativno takmičenje, odvojeno od UEFA i FIFA, u kojem bi se takmičili najbogatiji i najveći evropski klubovi.

Jasno je i zbog čega se to nije dopalo vodećim fudbalskim organizacijama, ali je ova ideja naišla i na otpor kod – navijača.

Bogati klubovi bi postali bogatiji, a to bi, bez ikakve dileme, uticalo i na sve one koji nemaju taj luksuz da sebe nazivaju takvim.

A to je i čar fudbala – da može svako da ga igra, ma koliko mali bio i koliko god imao novca na računu.

Prvi čovek evropske kuće fudbala, Aleksandar Čeferin, ne brine previše zbog odluke suda.

„Mogu da rade šta im je volja. Nadam se da će imati divno takmičenje sa samo dva kluba. Nisam siguran da Real i Barselona znaju šta rade, ali moraju da znaju da fudbal nije na prodaju“, poručio je Čeferin.

I zaista, deluje da će na kraju samo Real i Barselona ostati uz Superligu.

Nakon što je sud odškrinuo vrata Superligi, mnogi klubovi su poručili da je ovo takmičenje loša ideja i da ne žele da imaju ništa sa njim.

Jedan od najvećih klubova na svetu, Mančester junajted, saopštio je da želi da učestvuje samo u takmičenjima pod ingerencijom UEFA.

„Jasno je da je Bajern zatvorio vrata Superligi. Takvo takmičenje bi predstavljalo napad na važnost domaćih takmičenja i ceo evropski fudbal“, poručili su iz bavarskog giganta.

Kome pripada fudbal?

UEFA, klubovi i navijači su rekli svoje – fudbal nije na prodaju.

Sa druge strane, iz kompanije „A22“ kažu da odluka suda znači da je „fudbal slobodan“.

„Monopol UEFA je gotov. Fudbal je slobodan. Klubovi imaju slobodu da sami odlučuju o svojoj budućnosti“, poručili su iz ove kompanije, dodajući da navijačima nude besplatan prenos svih mečeva, a klubovima dodatne prihode.

Ima li Superliga budućnost?

Kako sada stvari stoje, gledajući kratkoročno – nema ništa od toga.

Međutim, ideja o Superligi se neće ugušiti, što može u nekoj budućnosti zaista dovesti do formiranja alternativnog takmičenja, koje će biti konkurent onom koje fudbal poznaje – Ligi šampiona, a finansijski poželjan – poput Premijer lige.

Jasno je, ipak, da je ovakvom presudom uzdrman položaj UEFA i FIFA, čiji je autoritativni položaj, sve do sada, bio nedodirljiv, pa ostaje da se vidi kakve će dalekosežne posledice po sport imati ova „borba za fudbal“.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.