Почетна » Спорт » Борба за фудбал – Суперлига која и није толико супер

Фудбал (ни)је на продају

Борба за фудбал – Суперлига која и није толико супер

Пројекат Суперлиге изгледао је мртво, али је судским путем добио вештачко дисање и нови импулс живота.

Међутим, иако тако није деловало пре неколико месеци, сада се чини да су бројни клубови прихватили судбину и да се полако опраштају од мртваца, који, опет, никада није ни живео.

Европски суд правде одлучио је да су управљачка тела светског фудбала „злоупотребила доминантан положај“ и да је била незаконита забрана клубовима да се прикључе Суперлиги.

Помислило се да би оваква одлука дала ветар у леђа идеји о Суперлиги, али се то није догодило.

Идеја сасечена у корену

Велики европски клубови (њих 12), покушали су 2021. године да покрену европску Суперлигу, али су спречени од стране ФИФА и УЕФА.

Водеће фудбалске организације су муњевито реаговале и запретиле санкцијама, па је од те идеје одмах одустало девет клубова, а нешто касније и десети.

Верни идеји остали су само шпански гиганти – Реал Мадрид и Барселона.

„Фудбал припада свима“

Компанија „А22“, која је основана да спонзорише и подржи Суперлигу, консултовала је готово 50 европских клубова од октобра прошле године и развила десет принципа заснованих на тим консултацијама како би се направила лига новог изгледа.

Циљ Суперлиге је врло јасан – да се направи алтернативно такмичење, одвојено од УЕФА и ФИФА, у којем би се такмичили најбогатији и највећи европски клубови.

Јасно је и због чега се то није допало водећим фудбалским организацијама, али је ова идеја наишла и на отпор код – навијача.

Богати клубови би постали богатији, а то би, без икакве дилеме, утицало и на све оне који немају тај луксуз да себе називају таквим.

А то је и чар фудбала – да може свако да га игра, ма колико мали био и колико год имао новца на рачуну.

Први човек европске куће фудбала, Александар Чеферин, не брине превише због одлуке суда.

„Могу да раде шта им је воља. Надам се да ће имати дивно такмичење са само два клуба. Нисам сигуран да Реал и Барселона знају шта раде, али морају да знају да фудбал није на продају“, поручио је Чеферин.

И заиста, делује да ће на крају само Реал и Барселона остати уз Суперлигу.

Након што је суд одшкринуо врата Суперлиги, многи клубови су поручили да је ово такмичење лоша идеја и да не желе да имају ништа са њим.

Један од највећих клубова на свету, Манчестер јунајтед, саопштио је да жели да учествује само у такмичењима под ингеренцијом УЕФА.

„Јасно је да је Бајерн затворио врата Суперлиги. Такво такмичење би представљало напад на важност домаћих такмичења и цео европски фудбал“, поручили су из баварског гиганта.

Коме припада фудбал?

УЕФА, клубови и навијачи су рекли своје – фудбал није на продају.

Са друге стране, из компаније „А22“ кажу да одлука суда значи да је „фудбал слободан“.

„Монопол УЕФА је готов. Фудбал је слободан. Клубови имају слободу да сами одлучују о својој будућности“, поручили су из ове компаније, додајући да навијачима нуде бесплатан пренос свих мечева, а клубовима додатне приходе.

Има ли Суперлига будућност?

Како сада ствари стоје, гледајући краткорочно – нема ништа од тога.

Међутим, идеја о Суперлиги се неће угушити, што може у некој будућности заиста довести до формирања алтернативног такмичења, које ће бити конкурент оном које фудбал познаје – Лиги шампиона, а финансијски пожељан – попут Премијер лиге.

Јасно је, ипак, да је оваквом пресудом уздрман положај УЕФА и ФИФА, чији је ауторитативни положај, све до сада, био недодирљив, па остаје да се види какве ће далекосежне последице по спорт имати ова „борба за фудбал“.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.