Glasine o tome da kompanija „Apple“ radi na pametnom prstenu nisu nove. Zapravo, prošlo je gotovo deset godina otkako je kompanija patentirala koncept „iRing“ sa senzorima, ali taj proizvod nikada nije ugledao svetlost dana. Nedavno su se ponovno pojavile glasine o mogućnosti da Apple konačno najavi svoj pametni prsten – ali ima li mesta za to u Apple-ovom asortimanu nosivih proizvoda?
Glasine o Apple pametnom prstenu Prvi poznati patent za pametni prsten podnet je od strane Apple-a u oktobru 2015. godine. Nije bilo mnogo detalja o ideji osim nekih skica koje prikazuju prsten s touchpadom na površini, kao i ugrađenim mikrofonom i nekim drugim senzorima. Kasnije je kompanija patentirala još ideja za pametni prsten, ovog puta s složenijim hardverom.
Prsten koji se kontroliše pokretima i glasom
Na osnovu svih ovih patenata, Apple istražuje ideju prstena koji se može kontrolisati pokretima i glasovnim komandama. Prsten bi takođe imao senzore za pokret, biometriju i zdravlje. To bi mu omogućilo da kontroliše druge uređaje pomoću pokreta prsta i čak prikuplja zdravstvene podatke, baš kao i Apple Watch.
Ali na kraju dana, „iRing“ je uvek bio više konceptualna ideja nego stvarni projekat. Međutim, stvari su se nedavno promenile jer smo sve više čuli glasina o Apple pametnom prstenu. Prošle nedelje, izveštaj je tvrdio da Apple „ubrzava“ razvoj svog pametnog prstena i da je „predkomercijalna razvojna faza neposredna“.
Da dodamo ulje na vatru, Mark Gurman iz „Bloomberga“ je u nedelju rekao da kompanija i dalje istražuje ideju prstena sa senzorima za zdravlje, ali je naglasio da je projekat u „ranim razgovorima“ i malo verovatno da će postati stvarnost uskoro.
Rat na tržištu sa Samsungom
Gde bi se prsten uklopio u Apple-ov asortiman? Vreme ovih glasina poklapa se sa Samsung-ovim objavljivanjem „Galaxy Ringa“ ranije ovog meseca. U sredu je južnokorejska kompanija podelila više detalja o dodatku, koji izgleda kao običan prsten, ali može pratiti podatke o zdravlju poput otkucaja srca korisnika.
U njemu bi mogli da se nalaze različiti senzori, kao što je za merenje otkucaja srca, pritisak, temperature i pokreta, ali i dodaci poput NFC-a za plaćanje ili ekrana za prikaz obaveštenja s telefona.
Istraživačka kuća „Business Research Insight“ navodi da tržište pametnih prstenova raste, a da će u budućnosti rasti još brže – do kraja decenije predviđa se porast potražnje za takvim proizvodima od oko 30% godišnje, a u narednih 8 godina prodaja bi lako mogla i da se udeseterostruči. To je sigurno primamljivo i Samsung-u i Apple-u, koji već rade na minijaturizaciji uređaja i u ponudi imaju veliki broj pametnih satova.