Suosnivač Tvitera, Džek Dorsi, objavio je pokretanje nove decentralizovane peer-to-peer aplikacije za razmenu poruka pod nazivom Bitchat. Aplikacija je trenutno dostupna preko Apple-ove beta platforme TestFlight.
U nedelju uveče, Dorsi je podelio whitepaper aplikacije Bitchat, zajedno sa linkom ka TestFlight-u, pozivajući sve zainteresovane da je isprobaju.

Naveo je da je tokom vikenda radio na ovom projektu kako bi naučio više o „Bluetooth mrežama u obliku mreže (mesh), relejima, modelima skladištenja i prosleđivanja poruka, modelima enkripcije i još nekim stvarima”.
Bitchat funkcioniše bez interneta
Prema tehničkom dokumentu, aplikacija ne zavisi od internet infrastrukture. Ona koristi Bluetooth Low Energy (BLE) mrežu u obliku mrežne strukture, koja omogućava prolaznu i šifrovanu komunikaciju. Takav sistem osigurava da aplikacija ostane funkcionalna čak i u slučajevima prekida interneta ili cenzure.
Kada neko pošalje poruku drugom korisniku, ona je end-to-end šifrovana i ostaje u memoriji uređaja. Nijedan podatak se ne čuva na serveru. Takođe, korišćenje aplikacije ne zahteva unos broja telefona ili adrese elektronske pošte, što Bitchat čini privatnijom u odnosu na popularne aplikacije kao što je WhatsApp, koja zavisi od servera kompanije Meta.
Svakom uređaju dvojna uloga: i klijent i server
Pošto Bitchat koristi BLE mrežu, svaki uređaj deluje i kao klijent i kao server. Uređaji u okviru 30 metara formiraju klastere. Kada neki uređaj iz jednog klastera uđe u domet drugog klastera, on postaje most koji povezuje dve grupe. Ovo omogućava porukama da „preskaču“ sa klastera na klaster dok ne stignu do primaoca.
Tehnički dokument aplikacije detaljno objašnjava arhitekturu sistema, komunikacione protokole i bezbednosne mehanizme.
Kako Bitchat poboljšava privatnost?
Aplikacija nasumično ubacuje lažne (dummy) poruke u intervalima od 30 do 120 sekundi i dodaje kašnjenje od 50 do 500 milisekundi na prave poruke. To statistički onemogućava trećim licima da utvrde koja je poruka autentična ili da porede vreme slanja sa ponašanjem korisnika.
Poruke se ne čuvaju zauvek u memoriji uređaja. Aplikacija u decentralizovanom režimu čuva poruke do 12 sati za obične kontakte, dok se poruke od „omiljenih” korisnika čuvaju neograničeno. Čak i ako neko dođe u posed telefona, neće moći da pretražuje godine stare poruke.
Nema metapodataka i centralizovanih servera
Bitchat ne ostavlja metapodatke jer nema centralnih servera ili provajdera usluga koji mogu da vide poruke ili komunikacione partnere. Umesto toga, svaki čvor (node) samo proverava TTL (vreme života poruke) i ID poruke. Čvorovi ne čuvaju podatke o pošiljaocu, primaocu niti o vremenu slanja — imaju samo dovoljno informacija da znaju kada da prestanu sa prosleđivanjem.
Neprekidiv kanal komunikacije u vanrednim situacijama
Bitchat omogućava neprekidive komunikacione kanale u uslovima kao što su protesti ili prirodne katastrofe, kada internet možda ne radi, preopterećen je ili je blokiran.
Dorsijeva vizija decentralizovanog interneta
Pored toga što je osnovao Twitter i sada radi na razvoju Bitchat-a, Džek Dorsi je i suosnivač i bivši direktor kompanije Block (ranije Square). Podržao je decentralizovane socijalne protokole kao što su Bluesky i Nostr. U poslednjim godinama aktivno je radio na razvoju Web5 i drugih decentralizovanih aplikacija, istovremeno se zalažući za šire usvajanje Bitkoina.