Učenik drugog razreda Matematičke gimnazije osvojio je pet zlatnih medalja iz fizike, hemije, biologije, matematike i inženjerstva.
Matematička gimnazija i do sada je imala u klupama apsolutne pobednike brojnih internacionalnih nadmetanja, ali prvi put beleži da je jedan njen đak zavredeo čak pet zlatnih olimpijskih odličja u isto toliko različitih kategorija na jednom naučnom prvenstvu.
„Stemko“ olimpijada u Singapuru
Na Međunarodnoj „Stemko” olimpijadi nedavno održanoj u Singapuru Andrej Drobnjaković, učenik drugog razreda Matematičke gimnazije, osvojio je pet zlatnih medalja iz – fizike, hemije, biologije, matematike i inženjerstva.
Na ovom naučnom višeboju, pojedinačno i timski, zaslužio je sva najznačajnija priznanja koja su se mogla zavredeti. Proglašen je apsolutnim pobednikom olimpijade koja je održana od 2. do 6. juna, a na kojoj je bio jedini takmičar predstavnik Srbije.
Ponosan je na uspeh koji je postigao. Za njega je ovo bilo takmičenje za pamćenje, ne samo zbog šake osvojenih zlatnih medalja nego zbog toga što je sebi postavio težak izazov s kojim je maestralno izašao na kraj.
120 zadataka za 3 minuta
Morao sam da uradim 120 zadataka za tri sata. To je zahtevalo ogromnu koncentraciju svakog od 180 minuta takmičenja. Izazov koji sam sebi postavio i težina takmičenja su, osim osvojenih medalja, ono po čemu ću pamtiti ovu olimpijadu u Singapuru – kaže Andrej Drobnjaković za „Politiku”.
Singapur je samo jedna priča u mozaiku uspeha ovog sjajnog mladog momka koji ipak najviše voli fiziku, napominje za list Politika Mirjana Katić, direktorka Matematičke gimnazije. Kao učenik drugog razreda takmičio se sa četvrtacima i zavredeo mesto u timu reprezentacije Srbije za predstojeću Međunarodnu olimpijadu iz fizike, što je rezultat koji je postiglo svega nekoliko naših učenika otkako učestvuju na ovom prestižnom takmičenju.
Andreju je velika želja da studira čuveni MIT, Harvard ili Prinston
Osim toga pobednik je državnog prvenstva iz hemije i nadamo se da će biti član srpskog tima i na olimpijadi ih hemije. Bila bih iznenađena da ne bude tako, makar zvučala neskromno. Kad završi Matematičku gimnaziju, Andreju je velika želja da studira čuveni MIT – Masačusetski institut tehnologije, Harvard ili Prinston, ali i da se nakon studija vrati u Srbiju – ističe Katićeva.
Rešavao je istovremeno zadatke iz sva četiri različita predmeta
Na olimpijadi u Singapuru Andrej se, u pojedinačnoj konkurenciji, takmičio iz fizike, hemije, biologije i matematike. Isprva, kaže, nije planirao da se oproba u sve četiri discipline. Oluku da iskoristi mogućnost koja po propozicijama nadmetanja postoji – da istovremeno rešava zadatke iz četiri različita predmeta, doneo je neposredno pre nadmetanja.
Za tri sata koliko su ostali kandidati koristili da urade zadatke iz jednog predmeta, on je rešio četiri testa i svaki besprekorno! Zatim je odlučio da učestvuje, dodatno i u ekipnom inženjerskom izazovu. Bio je član tima koji su činili i učenici iz Uzbekistana, Vijetnama i Kazahstana.
Ta grupa mladih talenata u jednu ekipu okupljena je neposredno na olimpijadi u Singapuru i bila je najbolja. U svim kategorijama u kojima je nastupio na ovoj međunarodnoj olimpijadi Andrej Drobnjaković bio je najuspešniji.
Neviđen uspeh
„Vesti ne mogu biti lepše. Imali smo u ranijim generacijama dece koja su bila apsolutni pobednici različitih međunarodnih takmičenja, ali ovo jeste prvi put da je jedan naš učenik osvojio pet zlatnih medalja i priznanje da je ubedljivo najbolji od svih učesnika. Takmičenje traje tri sata. Da pojasnim, predviđeno je da za jednu disciplinu takmičari imaju 180 minuta na raspolaganju da reše zadatke.
Andrej je za to vreme uradio četiri različita takmičenja, ukupno 120 zadataka iz fizike, hemije, matematike i biologije. I to učestvujući u finalu, jer se finale iz svih disciplina održavalo u Singapuru – pojašnjava za „Politiku” Mirjana Katić“, direktor Matematičke gimnazije.
Kvalifikacije za ovu međunarodnu smotru znanja održane su onlajn, a učestvovala su deca iz svih krajeva sveta. Katićeva ističe da je u kvalifikacionom krugu kada je Andrej postigao najbolji rezultat kojim se i plasirao u finale, učestvovalo 15.000 učenika sa svih meridijana.
Apsolutni pobednik i u kvalifikacijama
Andrej je u kvalifikacijama bio apsolutni pobednik iz hemije, što kaže naš narod, za koplje bolji od drugih. I ostali naši učenici koji su učestvovali u kvalifikacijama, a bilo ih je oko 50, postigli su sjajne rezultate, ali je Andrej bio izvanredan. Zato sam odlučila da će on putovati u Singapur.
Situacija je takva da škola nije bila u mogućnosti da obezbedi troškove kotizacije i puta za više dece, jer to uopšte nije jednostavno. Kako je sada otišao Andrej, tako će ubuduće i svaki učenik koji se na isti način izdvoji znanjem. On je samostalno u poslednjem trenutku doneo odluku o tome iz čega će sve da se takmiči.
Verovao je u sebe. Devedeset odsto finalista takmičilo se iz jednog predmeta, tek nekolicina je odabrala da nastupi u dve discipline, a on u četiri, i u sve četiri je prvi i što je za nas veoma bitno, prvi put je naš đak prvi i iz biologije, navikli smo na olimpijske medalje iz matematike, fizike, hemije… – razjasnila je direktorka Matematičke gimnazije.
Ovo je novo takmičenje, kaže ona, a iznenađenje u Singapuru, kako naglašava, bilo je pravljenje timova za inženjerski zadatak. Katićeva smatra da je to budućnost takmičenja.
Ako mene pitate, tako će ubuduće izgledati vodeća svetska takmičenja, neće se raditi samo zadaci na testovima nego će se stečena naučna znanja primenjivati u rešavanju realnih problema – zaključuje direktorka Matematičke gimnazije.