Aleksandar Jerkov je srpski univerzitetski profesor, teoretičar i istoričar književnosti. Redovni je profesor Filološkog fakulteta Univerziteta u Beoradu. Takođe je i upravnik Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković” u Beogradu.
Završio je osnovnu školu, gimnaziju i Filološki fakultet u Beogradu. Svoj akademski put nastavio je diplomiranjem na Grupi za jugoslovenske književnosti sa opštom književnošću na istom fakultetu. Magistrirao je na Grupi za nauku o književnosti tezom o ulozi pripovedačke samosvesti u oblikovanju fikcionalnog sveta književnih dela u srpskoj prozi od 1965. do 1980. godine., a i doktorirao je na istom fakultetu odbranivši tezu – Osobenosti pripovedačkog postupka u romanima Ive Andrića, Vladana Desnice, Meše Selimovića, Miloša Crnjanskog i Danila Kiša.
Bio je prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Filološkog fakulteta.
Predavao je srpsku književnost na Univerzitetu Mičigen u Americi, na Univerzitetu Eberhard u Nemačkoj i na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, kao i na brojnim gostovanjima na slavističkim katedrama u više evropskih gradova.
Učestvovao je u brojnim projektima posvećenim proučavanju književnosti u zemlji i inostranstvu. Bio je urednik i glavni i odgovorni urednik u više izdavačkih kuća u zemlji (Prosveta, Mono i Manjana, Plato), urednik časopisa Student i Vidici i član nekoliko redakcija časopisa. Autor je brojnih knjiga i naučnih studija.
Za studiju – Od modernizma do postmoderne dobio je nagradu „Jedinstva” za knjigu godine, a nagradu „Milan Bogdanović“ dobija za književnu kritiku.
Pogledajte našu epizodu sa profesorom Filološkog fakulteta Aleksandrom Jerkovim: