Почетна » Компас » Александар Јерков — Образовање је кључ формирања друштва

Александар Јерков — Образовање је кључ формирања друштва

Александар Јерков је српски универзитетски професор, теоретичар и историчар књижевности. Редовни је професор Филолошког факултета Универзитета у Беораду. Такође је и управник Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић” у Београду.

Завршио је основну школу, гимназију и Филолошки факултет у Београду. Свој академски пут наставио је дипломирањем на Групи за југословенске књижевности са општом књижевношћу на истом факултету. Магистрирао је на Групи за науку о књижевности тезом о улози приповедачке самосвести у обликовању фикционалног света књижевних дела у српској прози од 1965. до 1980. године., а и докторирао је на истом факултету одбранивши тезу – Особености приповедачког поступка у романима Иве Андрића, Владана Деснице, Меше Селимовића, Милоша Црњанског и Данила Киша.

Био је продекан за науку и међународну сарадњу Филолошког факултета.

Предавао је српску књижевност на Универзитету Мичиген у Америци, на Универзитету Еберхард у Немачкој и на Филозофском факултету Свеучилишта у Загребу, као и на бројним гостовањима на славистичким катедрама у више европских градова.

Учествовао је у бројним пројектима посвећеним проучавању књижевности у земљи и иностранству. Био је уредник и главни и одговорни уредник у више издавачких кућа у земљи (Просвета, Моно и Мањана, Плато), уредник часописа Студент и Видици и члан неколико редакција часописа. Аутор је бројних књига и научних студија.

За студију – Од модернизма до постмодерне добио је награду „Јединства” за књигу године, а награду „Милан Богдановић“ добија за књижевну критику.

Погледајте нашу епизоду са професором Филолошког факултета Александром Јерковим:

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.