Početna » Nauka » „Grok“ stiže u Tesle

Najavio Mask

„Grok“ stiže u Tesle

Ilon Mask je na svojoj društvenoj mreži X potvrdio ono o čemu se već neko vreme šuška – započela je integracija AI četbota Grok 4 u Teslina vozila.

Grok stiže direktno u automobile putem softverske nadogradnje, gde će preuzeti ulogu pametnog asistenta za navigaciju, informacije o vožnji, glasovno upravljanje i brojne druge funkcije.

Prvi korisnici već dele videozapise na internetu koji prikazuju kako Grok upravlja navigacijom.

„Ovo je prvo vozilo kojim u potpunosti upravlja veštačka inteligencija”, napisao je jedan od njih. „Samo kažete Groku šta da radi i kuda da ide – i vaša Tesla to odmah izvršava”.

Svi novi modeli Tesle isporučeni nakon 12. jula 2025. imaće Grok kao standardnu opremu. Nadogradnju će dobiti i postojeća vozila, pod uslovom da su opremljena AMD čipom, što uključuje modele S, 3, X, Y i Cybertruck.

Lik iz SF romana

Pre nego što je postao glas u Tesli, Grok je bio generativni AI chatbot koji je razvila kompanija  xAI, osnovana u martu 2023. godine od strane – Ilona Maska.

Ilon Mask je najavljivao Grok kao „četbot koji ne samo da odgovara na pitanja, već se ne plaši da bude sarkastičan, provokativan i smeo”.

Inspiraciju za sam naziv „Grok” Mask je preuzeo iz naučnofantastičnog romana „Stranac u tuđoj zemlji“ (Robert A. Hajnlajn, 1961), gde „grok” znači duboko, intuitivno razumevanje.

Grok je veštačka inteligencija bazirana na velikim jezičkim modelima (LLM), slična ChatGPT-u ili Claude-u, ali sa jedinstvenim „karakterom”. Nastao je kada je kompanija xAI osnovana kao Maskov odgovor na ono što on smatra ideološki pristrasnim modelima iz OpenAI (čije osnivanje je, ironično, i sam pomogao). Mask je i formalno povezao  xAI sa X.com, SpaceX i Teslom u, kako ga on naziva, „ekosistem mozgova”.

Grok 4 – najmoćniji AI model

Pre Tesle, Grok je korišćen u okviru X aplikacije, gde su korisnici mogli da razgovaraju sa njim za zabavu, informacije i analize.

Prema Maskovim rečima, Grok 4 postavlja potpuno nove standarde u svetu veštačke inteligencije. Osnivač Tesle ga naziva „najmoćnijim AI modelom na svetu”. Kako bi se potkrepila ta tvrdnja, korišćen je Humanity’s Last Exam test, osmišljen za merenje sposobnosti kompleksnog logičkog zaključivanja.

Na tom testu Grok 4 je uverljivo nadmašio konkurenciju. Dok OpenAI-jev GPT-4o, Guglov Gemini 2.5 i Antropikov Claude Opus postižu oko 21 odsto, Grok 4 doseže 44 procenta.

Tajna njegove snage, tvrdi Mask, leži u takozvanoj „multi-agentnoj arhitekturi”. Umesto da se oslanja na jedan monolitni AI sistem, Grok koristi više specijalizovanih AI „agenata”, koji istovremeno analiziraju problem iz različitih uglova i sarađuju na pronalaženju rešenja.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.