Početna » Pozicija2 » Ostrvo Vido — svedočanstvo stradanja i junaštva srpskog naroda

Ostrvo Vido — svedočanstvo stradanja i junaštva srpskog naroda

Malo jonsko ostrvo Vido, smešteno nedaleko od obale Krfa, nosi u sebi duboku, tešku i svetu priču srpske istorije. Postalo je simbol najtragičnijeg perioda Prvog svetskog rata i večna grobnica hiljada srpskih vojnika koji su, nakon albanske golgote, stigli na ovo ostrvo iscrpljeni, izmrzli, gladni i bolesni.

Ostrvo Vido nije samo geografska tačka – ono je mesto kolektivnog stradanja i sećanja, ali i moralnog uzdizanja jednog naroda, zavetnog srpskog naroda.

Albanska golgota i dolazak na Krf

Nakon povlačenja preko Albanije krajem 1915. i početkom 1916. godine, oko 250.000 srpskih vojnika i civila stiglo je do obale Jonskog mora. To je bio kraj jednog strašnog puta koji je odneo desetine hiljada života – od hladnoće, gladi, iscrpljenosti i napada.

Ostrvo Vido i Plava grobnica
Foto: RASEJANJE.info

Saveznički brodovi evakuisali su preživele na ostrvo Krf, gde su uređeni kampovi za oporavak i lečenje. Međutim, za mnoge nije bilo spasa – najteže oboleli su prebacivani na ostrvo Vido, koje je zbog svog malog prostora i nepristupačnog tla postalo improvizovana bolnica i ubrzo potom i ogromna grobnica.

Plava grobnica – tišina u dubinama Jonskog mora

Zbog kamenitog tla na Vidu, koje nije dozvoljavalo kopanje grobova, preminuli srpski vojnici sahranjivani su u moru. Tela preko 5.000 srpskih junaka spuštana su u dubine Jonskog mora – sa vojnim počastima, u tišini, obmotana u srpske barjake ili jednostavno umotana u ćebad.

To podvodno počivalište postalo je poznato kao Plava grobnica, naziv koji je kasnije ovekovečio srpski pesnik Milutin Bojić u istoimenoj potresnoj pesmi, napisanoj upravo na Vidou, neposredno pred njegovu smrt u Solunu.

Stojte, galije carske! Sputajte krme moćne!

Gazite tihim hodom!

Opelo gordo držim u doba jeze noćne

Nad ovom svetom vodom…

Odnos grčkog naroda prema srpskom stradanju

Grčki narod i vlasti na Krfu pokazali su veliku solidarnost i saosećanje prema srpskom narodu. Iako je sam Krf u to vreme bio siromašan i nedovoljno pripremljen za dolazak velikog broja izbeglica, Grci su otvorili svoje domove, delili hranu, pomagali u zbrinjavanju bolesnih i ranjenih.

Grčka vlada je dozvolila Srbima da na Krfu uspostave administrativnu bazu, vojne logore, bolnice i škole, pa je ovaj period u istoriji često nazivan „drugom srpskom državom u izgnanstvu“.

Upravo na Vidu, grčki lekar doktor Tirsos, koji je radio sa srpskim medicinskim ekipama, ostavio je potresna svedočanstva o stradanju i hrabrosti srpskih vojnika, navodeći da je „to bio prizor koji čoveku razara dušu – heroji koji umiru u tišini, bez roptanja, kao sveće što se gase“.

Mauzolej na Vidu – podsećanje za sva vremena

U znak zahvalnosti i večnog sećanja, 1938. godine na Vidu je podignut mauzolej srpskim junacima, projekat arhitekte Nikole Kasapovića. U centralnoj prostoriji mauzoleja nalazi se kosturnica sa posmrtnim ostacima 1.232 srpska vojnika.

Iznad ulaza uređen je natpis: „Blago onom ko dovijeka živi, imao se rašta i roditi“, a u njegovoj blizini postavljena je i bronzana ploča sa stihovima iz pesme Milutina Bojića, „Plava grobnica“.

Ostrvo Vido i Plava grobnica
Foto: IN4S

Mauzolej su svečano otkrili srpski i grčki zvaničnici, a ostrvo Vido od tada uživa poseban status – ne samo kao istorijski lokalitet, već i kao duhovno svetilište srpskog naroda.

Simbol vernosti i žrtve

Ostrvo Vido i Plava grobnica svedoče o ljubavi prema otadžbini koja je jača od života. Srpski vojnici su na ovom mestu ostavili najvrednije što su imali – svoje živote, svoju mladost i svoj poslednji dah. Stradali su u tuđini, ali su u tom stradanju uzdigli duh jednog naroda do mitske visine.

Kroz tišinu Jonskog mora i danas odzvanjaju koraci srpskih mučenika. Svako ko zakorači na Vido osetiće taj mukli, ali moćni zov istorije – poziv da se ne zaboravi.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.