„Reč o Isusu se najpre širila iz Kapernauma. Kapernaum je bio ne samo središte Isusovog delovanja u Galileji, već i mesto u kojem tokom dužeg perioda prebivao.“ Ovim rečima Hershel Shanks i James F. Strange postavljaju pozornicu za predstavljanje članka objavljenog u Biblical Archaeology Review: Da li je pronađena kuća u kojoj je Isus stanovao tokom boravka u Kapernaumu? (Has the House Where Jesus Stayed in Capernaum Been Found?)
Arheološki trag i vatrena vera
Ovim ubedljivim rečima autori čitaoce postepeno vode iz tajne u tajnu. I kako se to često dešava u biblijskoj arheologiji, mada je najveći deo niti u strukturi drevnosti davno nestao, vatrena vera hrišćana i građevine koji su oni ponizno – i više puta – obnavljali posle drevnih uništenja, pokazuju se putokazima koji usmeravaju naš pogled.
Slojevi istorije i tragovi drevnih vremena
Moguće je pratiti niti kroz ovu očaravajuću studiju koja prolazi kroz mnoge slojeve, mnoge godine i mnoge pogrešne pretpostavke koje su dominirale u ranijim istorijskim istraživanjima.
Sledovanje ovim nitima vodi nas kroz tajstvene tragove na gradskim zidinama, ostatke kućne keramike koja je prestala da se upotrebljava u davno prošlim vremenima… sve do ranohrišćanskih mozaičkih ukrasa zidova i mermernih podova. Da li je to sigma? Možda omikron? U vezi sa tim čak ni autori članka nisu postigli saglasnost. Upoznajemo se i sa dnevnikom putnika iz 4. veka koji nam prenosi svoja saznanja u vezi sa ovom strukturom.
Da li je pronađena kuća Svetog apostola Petra?
Da li bi to zaista mogla biti kuća sv. ap. Petra, dom u kojem je Gospod Isus Hristos obitavao i iz kojeg je propovedao? Da li je domaća-crkva koja se nalazi u temelju docnije osmougaone hrišćanske crkve zaista mogla biti napravljena od ove, Petrove, kuće?
Autori priznaju da se na ova pitanja još uvek ne može dati pouzdan odgovor, ali da postoje dokazi koji potvrđuju shvatanje da je pronađena kuća u kojoj je Isus Hristos živeo tokom obitavanja u Kapernaumu. Nemogućnost potpunog dokazivanja takvog shvatanja svakako je povezana i sa onim što se smatra nepobitnim dokazom istinitosti takve tvrdnje.
Nazaret – zaboravljeno mesto Isusovog detinjstva
Ukoliko je Kapernaum bio najznačajnije mesto Hristovog delovanja, taj grad nije bio jedina lokacija koja bi trebalo da privuče pažnju arheologa. Neophodno je da se promišlja i o Nazaretu, mestu u kojem je Hristos odrastao i koje je moralo, ali začudo nije, bilo predmet intenzivnih arheoloških istraživanja.
Otkrića u manastiru Sestara Nazaretskog Zaveta
Naprotiv, u Nazaretu je bilo veoma malo arheoloških istraživanja, ali novija iskopavanja u ženskom manastiru Sestara nazaretskog zaveta (Sisters of Nazareth Convent) otkrivaju nam neke zanimljivosti na bazi kojih se može zaključiti da je manastir formiran oko lokacije koja je slična kući iz Hristovog vremena u kakvoj je On mogao da živi.
Arheolozi su otkrili dvorišnu kuću iz vremena sa početka hrišćanske ere, a nad kojom je docnije podignuta najpre vizantijska, a potom i krstaška crkva, što sugeriše da je lokacija smatrana sakralnom.
Da li je ovo kuća Hristovog detinjstva?
Da li bi to mogla da bude kuća Hristovog detinjstva?
Čini se da je u to verovao hodočasnik iz 7. veka he. ere koji je o ovoj lokaciji koja je predmet arheoloških istraživanja pisao kao mestu na kojem je živela konzervativna jevrejska zajednica koja je imala malo kontakta sa dominantnom jelinskom i romejskom kulturom.
Druga svetišta i tragom Hristovog života
Postoje i druga mesta koja su arheološkim istraživanjima i proučavanjima pisanih materijala ranijih vremena vođena u vezu sa Isusom. Možete sebi dočarati hodočašća genesaretskoj obali na kojoj se dogodilo čudo isceljenja besomučnika (Swine Miracle) ili zamisliti kako je izgledao Irodov hram u trenutku kada je Hristos isterivao trgovce iz njega. Na taj način novija istraživanja nam mogu pomoći da kompletiramo saznanja o zemlji i gradovima kojima je Hristos prohodio.