Početna » Ekonomija » Udeo američkog dolara u globalnim deviznim rezervama opao na najniži nivo od 1995.

Podaci Međunarodnog montarnog fonda

Udeo američkog dolara u globalnim deviznim rezervama opao na najniži nivo od 1995.

Prema najnovijim podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), udeo američkog dolara u globalnim deviznim rezervama opao je na najniži nivo od 1995. godine.

Statistike koje prati ova institucija sa sedištem u Vašingtonu pokazuju da je udeo dolara u zvaničnim rezervama opao za 0,85% između jula i septembra ove godine, dostigavši nivo od 57,4% – što je najniži nivo u poslednjih skoro 30 godina. MMF ne pruža podatke za godine pre 1995.

Udeo američkog dolara u globalnim deviznim rezervama opao na najniži nivo od 1995.
Foto: Wolf Street

Diversifikacija deviznih rezervi

MMF je na ovaj trend ukazao još u junu, kada je u zvaničnom blogu naveo da se pad uloge dolara dešava u okviru napora zemalja širom sveta da diversifikuju svoje rezerve. Na primer, dok podaci pokazuju da udeo dolara neprekidno opada već tri kvartala, udeo „netradicionalnih“ valuta beleži porast.

Rast uloge evra i japanskog jena

Dolar takođe gubi teren u odnosu na evro. Tokom trećeg kvartala, udeo evra porastao je na 20,02% u poređenju sa 19,75% u drugom kvartalu. Globalne investicije u japanski jen su porasle tokom poslednjih šest kvartala, a njegov udeo u trećem kvartalu iznosio je 5,82%.

Stabilizacija kineskog juana

Podaci su takođe pokazali zaustavljanje pada udela kineskog juana u globalnim deviznim rezervama, koji je trajao devet kvartala. U trećem kvartalu, udeo juana porastao je na 2,17%.

Dolar i dalje dominantan, ali pod pritiskom

Uprkos opadajućem trendu, dolar i dalje ostaje dominantna rezervna valuta, prema podacima MMF-a, dok evro čvrsto zauzima drugo mesto. Dugogodišnji status dolara kao vodeće svetske valute ugrožen je poslednjih godina zbog zabrinutosti oko rastućeg američkog duga i sankcija koje Vašington uvodi svojim rivalima, uključujući Rusiju.

Sankcije prema Rusiji i dedolarizacija

Kao deo sankcija protiv Rusije nakon eskalacije sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine, SAD su isključile rusku centralnu banku iz dolarskih transakcija. Kasnije su zabranile izvoz dolarskih novčanica u Rusiju i predvodile zamrzavanje ruskih aktiva u inostranstvu.

Časopis Foreign Affairs pisao je u junu da su sankcije protiv Rusije „nesumnjivo naterale druge centralne banke da se zapitaju da li bi i njihove dolarske rezerve za crne dane mogle biti blokirane ukoliko njihove vlade dođu u sukob sa Vašingtonom.”

Alternativni pravci BRICS zemalja

U međuvremenu, sankcije su primorale Rusiju na dedolarizaciju. Prema podacima iz septembra, Moskva i njeni partneri u ekonomskom bloku BRICS sada koriste nacionalne valute u 65% međusobnih trgovinskih transakcija.

U govoru na BRICS samitu u Kazanju u oktobru, ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da je „naoružavanje dolara“ kroz sankcije i uskraćivanje pristupa zapadnom finansijskom sistemu velika greška Vašingtona, koja će primorati zemlje da traže alternativne opcije, što se, kako je naveo, već dešava.

Potpuno odvajanje od zapadnog monetarnog sistema bilo bi lansiranje sopstvene valute od strane članica BRICS-a.

Izvor: Foreign Affairs

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.