Према најновијим подацима Међународног монетарног фонда (ММФ), удео америчког долара у глобалним девизним резервама опао је на најнижи ниво од 1995. године.
Статистике које прати ова институција са седиштем у Вашингтону показују да је удео долара у званичним резервама опао за 0,85% између јула и септембра ове године, достигавши ниво од 57,4% – што је најнижи ниво у последњих скоро 30 година. ММФ не пружа податке за године пре 1995.
Диверсификација девизних резерви
ММФ је на овај тренд указао још у јуну, када је у званичном блогу навео да се пад улоге долара дешава у оквиру напора земаља широм света да диверсификују своје резерве. На пример, док подаци показују да удео долара непрекидно опада већ три квартала, удео „нетрадиционалних“ валута бележи пораст.
Раст улоге евра и јапанског јена
Долар такође губи терен у односу на евро. Током трећег квартала, удео евра порастао је на 20,02% у поређењу са 19,75% у другом кварталу. Глобалне инвестиције у јапански јен су порасле током последњих шест квартала, а његов удео у трећем кварталу износио је 5,82%.
Стабилизација кинеског јуана
Подаци су такође показали заустављање пада удела кинеског јуана у глобалним девизним резервама, који је трајао девет квартала. У трећем кварталу, удео јуана порастао је на 2,17%.
Долар и даље доминантан, али под притиском
Упркос опадајућем тренду, долар и даље остаје доминантна резервна валута, према подацима ММФ-а, док евро чврсто заузима друго место. Дугогодишњи статус долара као водеће светске валуте угрожен је последњих година због забринутости око растућег америчког дуга и санкција које Вашингтон уводи својим ривалима, укључујући Русију.
Санкције према Русији и дедоларизација
Као део санкција против Русије након ескалације сукоба у Украјини у фебруару 2022. године, САД су искључиле руску централну банку из доларских трансакција. Касније су забраниле извоз доларских новчаница у Русију и предводиле замрзавање руских актива у иностранству.
Часопис Foreign Affairs писао је у јуну да су санкције против Русије „несумњиво натерале друге централне банке да се запитају да ли би и њихове доларске резерве за црне дане могле бити блокиране уколико њихове владе дођу у сукоб са Вашингтоном.”
Алтернативни правци BRICS земаља
У међувремену, санкције су приморале Русију на дедоларизацију. Према подацима из септембра, Москва и њени партнери у економском блоку BRICS сада користе националне валуте у 65% међусобних трговинских трансакција.
У говору на BRICS самиту у Казању у октобру, руски председник Владимир Путин упозорио је да је „наоружавање долара“ кроз санкције и ускраћивање приступа западном финансијском систему велика грешка Вашингтона, која ће приморати земље да траже алтернативне опције, што се, како је навео, већ дешава.