Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko potvrdio je da se nuklearno oružje nalazi u Belorusiji i izjavio da je to oružje daleko moćnije od novog ruskog hipersoničnog sistema „Orešnik“, koji bi trebalo da bude raspoređen u Belorusiji sledeće godine.
Lukašenko odgovara radnicima fabrike
Lukašenko je svoje izjave dao u utorak tokom sesije pitanja i odgovora sa radnicima jedne fabrike, prenosi novinska agencija BelTA.
„Doveo sam nuklearne bojeve glave – i to ne samo nekoliko njih“, rekao je Lukašenko. Odbacio je svaku sumnju u prisustvo ovog oružja u zemlji, ističući da oni koji sumnjaju „nisu ni primetili kada smo ih doneli.“
Njegovi komentari su usledili nakon pitanja o planiranom raspoređivanju ruskog raketnog sistema „Orešnik“ u Belorusiji. Iako sam sistem „Orešnik“ nije nuklearni, poseduje značajnu vatrenu moć.
Odgovornost za upotrebu nuklearnog oružja
Govoreći o implikacijama upotrebe nuklearnog oružja, Lukašenko je naglasio ozbiljnu odgovornost koja s tim dolazi: „Od Hirošime i Nagasakija niko nije pritisnuo nuklearno dugme. Nisu to učinile ni najmoćnije države, a kamoli Belorusija.“
Upozorenje na svaku agresiju
Ipak, upozorio je protivnike da ne prelaze beloruske granice, rekavši da će na svaku agresiju uslediti trenutni odgovor, bez obzira na vrstu oružja koja će biti upotrebljena. „O tome smo se dogovorili s Rusima još pre nego što su nam vratili naše nuklearno oružje. Ovo nije isto oružje koje smo im dali; to su bila strateška oružja. Ovo su taktičke nuklearne bojeve glave, koje su verovatno pet puta moćnije od ‘Orešnika’,“ dodao je.
Karakteristike sistema „Orešnik“
„Orešnik“ je sistem srednjeg dometa, sa raketama koje mogu da nose kinetičke bojeve glave i pogađaju ciljeve hipersoničnim brzinama. Nakon što je Ukrajina izvela nekoliko napada duboko u ruskoj teritoriji koristeći zapadne sisteme dugog dometa, Moskva je uzvratila napadom na odbrambeni objekat u Dnjepropetrovsku koristeći „Orešnik“.
Sporazum o zajedničkoj odbrani sa Rusijom
Lukašenkova objava dolazi ubrzo nakon sporazuma o bezbednosti koji su potpisali on i ruski predsednik Vladimir Putin, omogućavajući obe zemlje da koriste sva raspoloživa sredstva za međusobnu odbranu. Nakon njihovog sastanka, Putin je nagovestio da bi sistemi „Orešnik“ mogli biti stacionirani u Belorusiji do sledeće godine, u zavisnosti od njihove integracije u strateške vojne kapacitete Rusije.