Nakon tri decenije odsustva, evropski jelen ponovo je na prostorima Majevice. Lovačko udruženje iz Lopara je, uz podršku brojnih lovačkih društava sa obe strane Majevice, a u okviru projekta reintrodukcije, na područje sportsko-rekreativnog lovišta „Majevica“ naselilo 24 jedinke jelena, što je pionirska aktivnost kada je reč o naseljavanju ovih životinja u šumama BiH.
Nećeda dominantna vrsta na majevičkim predelima, potpuno je nestala u proteklim godinama. Nakon više od tri decenije, rika jelena se vratila na Majevicu.
Ovo nije samo povratak evropskog jelena na planinu Majevicu. To je povratak njenog kralja, kaže Goran Tasovac, predsednik Lovačkog udruženja Majevica.
„Mi smo pripremili sve što se tiče praćenja što se tiče ogrlica što se tiče čipova u jelenskoj divljači svakog momenta ćemo znati njihovo kretanje normalno sa ostalim mogućnostima praćenja kamere. Iduće godine u maju se tele i već tada će biti reprodukcija neka koja neće biti zanemarljiva“, kaže Goran Tasovac.
„Evropski jelen je nešto mnogo više. On je veličina, snaga koja je nekad postojala na ovim planinama.“
Jelena je bilo na Majevici, oko 300 jedinki, dodaje Milorad Davidović, član Lovačkog udruženja Majevica. Ali rat ih je sve uništio.
Na Majevici su do rata živeela tri veća krda jelena, čija težina doseže do 250 kilograma. Uspeh ponovnog uvođenje istrebljene divljači zavisi od brojnih faktora.
„Prije rata je bilo ovdje oko 300-400 jedinki jelena. Očekujem u narednom vremenskom periodu da će se oni razmnožavati. Oni su nestali i izumrli. Najviše je uticao ljudski faktor i svemu tome vjerujemo da će ljudska svijest u narednom periodu da bude drugačija i da se promijeni“, ističe v.d. generalnog direktora JP „Šume Srpske“. Blaško Kaurin.
Važan projekat
Nabavka jelena i izrada elaborata koštala je 35 000 maraka. Ovaj projekat poslužiće kao primjer i federalnim lovačkim društvima koja gravitiraju Majevici.
„Ovo je prvi projekat gdje se radi o unosu odnosno o naseljavanju nove vrste. Do sada se ne vodi u evidencijama da postoji u Republici Srpskoj sem migratorno iz Slavonije i iz Gorskog Kotara na području oko Save, znači u sjevernom dijelu Republike Srpske i jugozapadnom dijelu Srpske“, rekao je pomoćnik ministra za šumarstvo, lovstvo i preradu, Radenko Laketić.
View this post on Instagram
Lovište na Majevici prostire se na 29 000 km2 .Nakon puštanja jelena koji su simbol snage i prirodne ravnoteže, naredni korak je naseljavanje divokoza u lovištima Srpske najavljeno je iz Lovačkog saveza.
Da bi se osigurala njihova bezbednost, nabavljeni su i čipovi i kamere pomoću kojih će se pratiti njihovo kretanje. Potrebno je, kažu, oko 3 godine da se nove jedinke adaptiraju i razmnože. Majevički predeli, koji obiluju prostorima šume, bogati su izvorima pitke vode i raznolikim rastinjem, izrazito su povoljni za naseljavanje i opstanak ove vrste. Povratak evropskog jelena na Majevicu ne samo da će obogatiti bioraznolikost već će i doneti novu dimenziju očuvanju prirode i ekosistema ovog regiona.