Početna » Ekonomija » EU pre 15 godina bila na ravnoj nozi sa SAD, a sada Nemačka živi kao Oklahoma

EU pre 15 godina bila na ravnoj nozi sa SAD, a sada Nemačka živi kao Oklahoma

ITALIJANI ŽIVE KAO U NAJSIROMAŠNIJOJ AMERIČKOJ DRŽAVI – MISISIPIJU

 Bivša američka metropola, Ujedinjeno Kraljevstvo, sada je siromašnija od svake države u svojoj nekadašnjoj koloniji

* Zemlje evrozone, koje su pre 15 godina imale BDP nešto preko trinaest biliona evra, do danas su ga povećale za dva mizerna biliona. A Amerika je za to isto vreme svoj BDP bezmalo udvostručila (uvećala ga sa 13,8 na 26,9 biliona evra), uprkos činjenici da je stanovništvo Sjedinjenih Država jedan i po puta manje nego u Evropi

___________________________________________________________

 

JELI, pili i veselili se, pravili kalkulaciije i lili suze: jer, svih 27 zemalja EU, koje igraju povodom Ukrajine po američkom taktu, sada zaostaju za SAD 80 odsto.

Italijani, sa svojim po BDP po glavi stanovnika, sada žive kao u najsiromašnijoj američkoj državi Misisipiju.

Francuska stoji malo bolje, pa se posle godinu i po rata u Ukrajini i antiruskih sankcija nalazi se između Ajdaha i Arkanzasa.

Nemačka, koja je decenijama smatrana lokomotivom evropske privrede i „biser industrijskog potencijala EU“, živi kao Oklahoma.

Bivša američka metropola, Ujedinjeno Kraljevstvo, sada je siromašnija od svake države u svojoj nekadašnjoj koloniji.

A pre samo petnaest godina, u vreme ekonomske krize koju su izazvale SAD, američki i sveevropski BDP „po glavi stanovnika“ bili su praktično jednaki.

Ekonomska moć Starog sveta kategorički se nije dopala onima koji su Regana doveli na vlast. Njih u politikolozi obično nazivaju neokonzervativcima, ili, skraćeno, neokonnima.

Ti ljudi su sebi pre četrdeset godina postavili cilj da unište panevropsku ekonomiju, a da za sebe vežu političare EU koji donose odluke. Cilj im je takođe bio i da otrgnu Evropu od SSSR.

Zemlje evrozone, koje su pre 15 godina imale BDP nešto preko trinaest biliona evra, do danas su ga povećale za dva mizerna biliona. A Amerika je za to isto vreme svoj BDP bezmalo udvostručila (uvećala ga sa 13,8 na 26,9 biliona evra, uprkos činjenici da je stanovništvo Sjedinjenih Država jedan i po puta manje nego u Evropi.

Mogu u EU da na svom svojim trgovima viču da je sve ovo privremeno, da je ekonomija „ciklična“, da je Evropa „rajski vrt“, da je sve izvan nje džungla, ali time stvari neće izmeniti.

Jednostavno zato što Evropa nema sopstvene resurse. Nju čeka sudbina ili SSSR krajem 80-ih, ili Rusije na samom početku 90-ih.

Možda i Ukrajine na početku 2000-ih.

Amerikanci imaju na svom repertoaru i ovo: da prvo zadave svog EU-saveznika i izdaju njegove interese, pa da im onda ponude da budu živi utopljeni, streljani ili obešeni.

Ukratko, da budu ekonomski uništeni, pa samim tim sposobni samo za ulogu kolektivnog političkog vazala.

 

 

Jelena KARAJEVA, RIA Novosti

 

Plate with various euro coins, fork and knife lying on 10 euro banknote.

 

Fakti

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.