Početna » Ekonomija » Projekat reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 i izgradnje solarnih elektrana:Put ka održivoj energiji

Razvoj obnovljivih izvora energije: Srbija i SAD potpisali istorijski sporazum

Projekat reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 i izgradnje solarnih elektrana:Put ka održivoj energiji

Sjedinjene Države zainteresovane su za razvoj projekta Reverzibilne hidroelektrane (RHE) Đerdap 3, izgradnju solarnih elektrana velikog kapaciteta i saradnju u oblasti razvoja nuklearne energije u mirnodopske svrhe, piše danas specijalizovani portal Energija Balkana povodom sporazuma o saradnji vlada Srbije i SAD.

Sporazum o strateškoj saradnji

Sporazum o strateškoj saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Sjedinjenih Američkih Država, koji je potpisan u Vašingtonu, je ujedno i prvi sporazum o strateškoj saradnji između dve zemlje i predstavlja važan korak u unapređenju bilateralne saradnje između dve države, u kojoj sektor energetike zauzima sve važnije mesto, rekli su za Energiju Balkana u Ministarstvu rudarstva i energetike (MRE).

Razvoj obnovljivih izvora energije: Srbija i SAD potpisali istorijski sporazum
Foto: Energetski Portal

Namere za unapređenje veza

Tim Sporazumom izražava se „namera za dalje jačanje i unapređenje veza između dve zemlje“.

„Težište je na promovisanju ulaganja privatnog sektora SAD u energetske projekte u Republici Srbiji, sa posebnim akcentom na projekte održivih izvora energije, zatim na povećanje usvajanja i primene čiste energije, ubrzanje procesa postepenog ukidanja proizvodnje električne energije iz uglja, kako bi se osigurali bezbedni, pouzdani i diversifikovani izvori snabdevanja, uključujući potencijalno i baznu energiju”, preciziraju u MRE.

Ratifikacija sporazuma

Da bi se počela sa primenom ovog Sporazuma potrebno je da prethodno bude ratifikovan u Skupštini Srbije.U slučaju da Skupština usvoji izmene Zakona o energetici i time bude ukinut moratorijum na nuklearnu energiju, Sporazum otvara mogućnost za uspostavljanje saradnje u oblasti razvoja nuklearne energije u mirnodopske svrhe.

Razvoj obnovljivih izvora energije: Srbija i SAD potpisali istorijski sporazum
Foto: izprveruke.rs

Saradnja sa zemljama sa razvijenim nuklearnim programom

„U prve dve faze razvoja programa upotrebe nuklearne energije u mirnodopske svrhe planirano je uspostavljanje bilateralne saradnje i sa drugim zemljama sa razvijenim nuklearnim programom, kao i sa kompanijama iz tih zemalja, kako bi se temeljno razumele postojeće tehnologije i njihova kompatibilnost sa elektroenergetskim sistemom Republike Srbije“, navode u Ministarstvu.

To će, kako se ističe, „svakako uključiti saradnju sa SAD, koja je među liderima u broju izgrađenih nuklearnih elektrana u svetu, ali i sa drugim zemljama poput Kine i Južne Koreje”.

Ulaganja američkih kompanija

Odgovarajući na pitanje Energije Balkana na šta je, konkretno, mislila ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović kada je posle razgovora sa američkim ambasadorom Hilom rekla da će ovaj sporazum otvoriti vrata za nova ulaganja iz SAD u oblasti energetike, u Ministarstvu kažu da „američke kompanije učestvuju u razvoju projekta Reverzibilne hidroelektrane (RHE) Đerdap 3“.

Hidroelektrana Đerdap 3
Foto: Shutterstock / N1

Kompanija Behtel izradila je prethodnu studiju opravdanosti za ovaj projekat o svom trošku, a na osnovu Memoranduma o razumevanju koji je potpisan između kompanije i Vlade Srbije. Američke kompanije angažovane su i na projektu izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana velikog kapaciteta od jednog gigavata, sa baterijskim skladištima, koji treba da poveća „zeleneˮ kapacitete Elektroprivrede Srbije.

Planovi za solarne elektrane

Taj projekat biće realizovan kao strateško partnerstvo države Srbije sa strateškim partnerom – konzorcijumom koji predvodi južnokorejska kompanija Hyundai Engineering.

„Očekuje se uskoro potpisivanje ugovora o realizaciji ovog velikog strateškog projekta. Američka kompanija UGTR je deo ovog konzorcijuma i angažovana je na poslovima razvoja projekta“, preciziraju u MRE.

Vlada Srbije donela je odluku o izradi Prostornog plana područja posebne namene za strateški projekat izgradnje šest samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim sistemima. Elektrane će biti izgrađene na teritorijama gradova Zaječara i Leskovca, kao i opština Bujanovac, Lebane, Negotin i Odžaci.

Nacrt prostornog plana treba da bude završen u roku od osam meseci a izgradnja elektrana do 1. juna 2028. godine, navodi Energija Balkana.

Izvor: balkangreenenergynews.com, Danas.rs

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.