Američki državni dug dostigao je 35 hiljada milijardi prvi put u istoriji, pokazuju podaci američkog Ministarstva finansija.
Kancelarija za budžet američkog Kongresa procenjuje da će državni dug porasti sa 99 odsto BDP-a u 2024. na 122 odsto BDP-a do 2034. godine.
Istovremeno, MMF smatra da će do 2032. godine odnos američkog javnog duga prema BDP-u premašiti 140 odsto. Fond je upozorio da takav rast ugrožava i nacionalnu i globalnu ekonomiju i pozvao vlasti u zemlji da što pre počnu da smanjuju dug.
„Prvi put u istoriji, američki državni dug premašio je 35 hiljada milijardi dolara. Finansijski bankrot SAD u kombinaciji sa dekadencijom Evrope pretvara svaki razgovor o zapadnjaštvu kao o jedinoj osnovi ruske orjentacije u grotesku“, napisala je zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova na svom Telegram kanalu.
Američki državni dug predstavlja ukupan iznos novca koji je federalna vlada Sjedinjenih Država pozajmila tokom vremena i koji još uvek nije otplaćen. Ovaj dug se sastoji iz dve glavne komponente: dug koji drže javni investitori i dug koji drže različiti vladini programi, kao što su socijalno osiguranje i penzijski fondovi. Prema podacima iz februara 2024. godine, dug koji drži javnost projektovan je da poraste sa 99% bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2024. na 116% u 2034. godini, i dalje će rasti ako se trenutni zakoni uglavnom ne promene. Ovaj rast je posledica povećanja troškova kamata i obaveznih rashoda koji premašuju rast prihoda i ekonomije. Pored toga, starenje demografije i rastući troškovi zdravstvene zaštite doveli su do zabrinutosti u vezi sa dugoročnom održivošću fiskalnih politika federalne vlade. Istorijski gledano, javni dug SAD-a kao deo BDP-a raste tokom ratova i recesija, a zatim se naknadno smanjuje. Odnos duga prema BDP-u može se smanjiti kao rezultat vladinog suficita ili kroz rast BDP-a i inflacije. Kongresni biro za budžet (CBO) procenio je u februaru 2024. godine da će se federalni dug koji drži javnost povećati sa 99% BDP-a u 2024. na 116% u 2034. godini, i dalje će rasti ako se trenutni zakoni uglavnom ne promene. Ovi faktori traju i posle 2034. godine, gurajući federalni dug još više, na 172% BDP-a u 2054. godini.