Republički geodetski zavod (RGZ) objavio je da je tokom drugog kvartala ove godine došlo do povećanja potražnje za stanovima u Srbiji. Zabeleženo je 11.532 ugovora o prometu stanova, odnosno, 7,5 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Ukupna vrednost tih stanova je, kako je saopšteno, 978 miliona evra. To je bilo 7,3 odsto više nego u isto vreme 2023, piše Beta.
Rast cena za 4,68 odsto
Indeks cena stanova za drugo tromesečje 2024. iznosio je 164,56 što predstavlja rast cena stanova od 4,68 odsto u odnosu na isti period prošle godine, navedeno je u saopštenju.
Kako je precizirano, cene stanova u starogradnji su, na nivou Srbije, porasle za 4,4 odsto. Međugodišnji rast cene novogradnje je, odnosno kupovina od investitora, iznosio 5,1 odsto.
Gledano po regionima u Srbiji, kada je reč o broju prodaja i vrednosti prometa, južna i istočna Srbija imale su rast prodaje stanova od 16,7 odsto i vrednosti kupoprodaja za 37 odsto.
U Vojvodini je broj prodaja stanova porastao za 14 odsto. Vrednost kupoprodaja je bila veća za 35,7 odsto nego u istom periodu prošle godine.
Region Šumadije i zapadne Srbije takođe su imali rast. Njihovo povećanje prodaje stanova je 9,7 odsto i vrednosti kupoprodaja za 22,2 odsto.
Beograd beleži pad
U Beogradu je istovremeno zabeležen blag pad prodaje stanova od 0,5 odsto. Vrednost kupoprodaje opala je za 5,6 odsto.
Kada je reč o cenama stanova, u odnosu na drugi kvartal 2023. godine, cene su porasle u regionu Vojvodine za 4,4 odsto, Gradu Beogradu 3,9 odsto, Šumadije i zapadne Srbije za pet odsto. Kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena zabeležen je u regionu Južne i istočne Srbije i iznosio je 7,4 odsto.
Iz RGZ su naveli da je, kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, Srbija imala umeren i stabilan rast cena.
Prema dostupnim podacima Evrostata za prvo tromesečje 2024, veći broj država beleži umeren oporavak tržišta. Međutim u nekim zemljama je i dalje zabeležen pad cena stambenih nepokretnosti (Luksemburg, Nemačka, Francuska). Dok u isto vreme Poljska, Bugarska i Litvanija beleže dvocifren međugodišnji rast cena.
RGZ indeks je razvijen u skladu sa međunarodnim metodološkim smernicama. Obezbeđuje građanima i privredi da na jednostavan način, ažurno i besplatno prate kretanja na tržištu nepokretnosti.