Почетна » Економија » Расте тражња за некретнинама у Србији

Обрт у другом кварталу скоро милијарду евра

Расте тражња за некретнинама у Србији

Републички геодетски завод (РГЗ) објавио је да је током другог квартала ове године дошло до повећања потражње за становима у Србији. Забележено је 11.532 уговора о промету станова, односно, 7,5 одсто више него у истом периоду прошле године.

Укупна вредност тих станова је, како је саопштено, 978 милиона евра. То је било 7,3 одсто више него у исто време 2023, пише Бета.

Раст цена за 4,68 одсто

Индекс цена станова за друго тромесечје 2024. износио је 164,56 што представља раст цена станова од 4,68 одсто у односу на исти период прошле године, наведено је у саопштењу.

Како је прецизирано, цене станова у староградњи су, на нивоу Србије, порасле за 4,4 одсто. Међугодишњи раст цене новоградње је, односно куповина од инвеститора, износио 5,1 одсто.

Гледано по регионима у Србији, када је реч о броју продаја и вредности промета, јужна и источна Србија имале су раст продаје станова од 16,7 одсто и вредности купопродаја за 37 одсто.

У Војводини је број продаја станова порастао за 14 одсто. Вредност купопродаја је била већа за 35,7 одсто него у истом периоду прошле године.

Регион Шумадије и западне Србије такође су имали раст. Њихово повећање продаје станова је 9,7 одсто и вредности купопродаја за 22,2 одсто.

Београд бележи пад

У Београду је истовремено забележен благ пад продаје станова од 0,5 одсто. Вредност купопродаје опала је за 5,6 одсто.

Када је реч о ценама станова, у односу на други квартал 2023. године, цене су порасле у региону Војводине за 4,4 одсто, Граду Београду 3,9 одсто, Шумадије и западне Србије за пет одсто. Као и у претходних неколико квартала најснажнији раст цена забележен је у региону Јужне и источне Србије и износио је 7,4 одсто.

Из РГЗ су навели да је, када се упореди индекс цена станова у Србији са индексима у земљама Европе, Србија имала умерен и стабилан раст цена.

Према доступним подацима Евростата за прво тромесечје 2024, већи број држава бележи умерен опоравак тржишта. Међутим у неким земљама је и даље забележен пад цена стамбених непокретности (Луксембург, Немачка, Француска). Док у исто време Пољска, Бугарска и Литванија бележе двоцифрен међугодишњи раст цена.

РГЗ индекс је развијен у складу са међународним методолошким смерницама. Обезбеђује грађанима и привреди да на једноставан начин, ажурно и бесплатно прате кретања на тржишту непокретности.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.