Sima Pandurević (1883–1960) je jedan od najznačajnijih srpskih pesnika s početka 20. veka, čije stvaralaštvo je ostavilo dubok trag u srpskoj književnosti. Rođen u gradiću Živinice u Bosni i Hercegovini, Pandurević je već u ranoj mladosti pokazao izuzetan talenat za poeziju. Obrazovanje je stekao u Sarajevu i Beogradu, gde je razvio duboko interesovanje za filozofiju i književnost.
Kao pesnik, Pandurević je bio jedan od vodećih predstavnika simbolizma u srpskoj poeziji. Njegova poezija odražava duboku osećajnost i složenu simboliku, koja je često tematski povezana sa motivima smrti, prolaznosti i sumornog raspoloženja. Pesnik je uspeo da stvori jedinstvenu lirsku atmosferu koja je istovremeno melanholična i uzvišena.
Njegova zbirka pesama „Posmrtne počasti“ (1908) smatra se jednim od najboljih ostvarenja srpskog simbolizma. U njoj je pesnik eksperimentisao sa formom i jezikom, koristeći metafore i simbole kako bi izrazio svoje složene emocije i razmišljanja o životu i smrti. Pandurević je kroz svoju poeziju postavljao pitanja o smislu postojanja, utičući na brojne mlađe pesnike koji su ga sledili.
Pored poezije, Sima Pandurević je bio i istaknuti prevodilac i književni kritičar. Njegovi prevodi francuskih i nemačkih pesnika obogatili su srpsku književnost i pomogli da se domaća publika upozna sa značajnim evropskim književnim trendovima.
Pandurević je svojim stvaralaštvom i kritičkim radom značajno uticao na razvoj srpske moderne književnosti. Iako je najpoznatiji po svojim pesničkim delima, njegov uticaj se proteže i na njegove prevodilačke i kritičke radove, koji su doprineli širenju kulturnih i književnih horizonata u Srbiji.
Sima Pandurević je preminuo 1960. godine u Beogradu, ostavivši za sobom bogatu književnu zaostavštinu koja nastavlja da inspiriše i danas. Njegov rad i dalje ostaje aktuelan i vrednovan, a njegovo ime upisano je zlatnim slovima u istoriju srpske književnosti.