Šta je „The DeFiant Ones”?
Ime je igra reči na skraćenicu u kripto svetu za decentralizovane finansije.
„Predugo su prosečni Amerikanci bili pod pritiskom velikih banaka i finansijskih elita,” napisao je Tramp. „Vreme je da se zajedno zauzmemo za sebe. #BeDefiant”
Objava nije pružila nikakve dodatne informacije o tome šta će „The DeFiant Ones” zapravo raditi za svoje korisnike, niti šta zapravo jeste.
Iako se čini verovatnim da će biti reč o kripto-kooperativi, organizacionoj strukturi na blockchain-u poznatoj kao decentralizovana autonomna organizacija, jednako lako bi mogla biti i kripto-novac, tržište ili čak blog.
Telegram kanal i „Trampov DeFi projekat”
Ono što je objava uključivala bio je link koji vodi do Telegram kanala koji je u četvrtak uveče imao oko 36.000 pretplatnika. Kanal, koji je kreiran 6. avgusta, ima nekoliko objava u kojima se najavljuje „Trampov DeFi projekat” i koristi uobičajeni, ali prazni entuzijastički jezik kojim se često služe kripto entuzijasti.
„Let’s go!!!!!” objavljeno je na kanalu prošle nedelje, u nedelju, bez ikakvih dodatnih detalja, što je bila poslednja objava do četvrtka.
Porodica Tramp i nova sumnjiva investicija
Trampova podrška sledi nakon nekoliko nedelja najava od strane Erika i Don Džej Ar-a,“pratite“ nas zbog velike najave…” tvitovao je Erik istog dana kada je Telegram kanal kreiran, oduševljeno dodajući da se „zaista zaljubio u kripto/DeFi.” (Izvini, Lara.)
Erik je sledeće nedelje dao intervju za New York Post u kojem je proširio svoju ljubav prema kriptu, predstavljajući ga kao simbol „sveta u kojem ne moramo da igramo po pravilima velikih banaka.”
On je sugerisao da bi projekat njegove braće mogao ciljati finansijski nesigurne Amerikance, navodno izjednačavajući uslove pružanjem neke vrste kolaterala.
Kontroverze oko kripto projekta
„Praktično više od polovine ove zemlje trenutno ne može da bude bankarski usluženo,” rekao je Erik. „To znači da će biti odbijeni za većinu kredita od većine institucija. Ali sa ovom tehnologijom, mogli bi imati mogućnost da budu odobreni ili odbijeni od strane kreditora gotovo trenutnim putem, zasnovano na matematici, a ne na politici. Novac bi mogao biti na njihovom računu za nekoliko minuta, a ne meseci.”
Tehnološki blog „The Verge“ ukazao je nakon Trampove najave da kripto—rizičan i nestabilan aktiv—možda ne pomaže nužno nebankovnim i nedovoljno usluženim zajednicama da lakše pristupe finansijskim uslugama.
Godine 2022, Centar za američki napredak, liberalni ekonomski istraživački institut, objavio je članak u kojem se navodi da su tvrdnje da kripto pojačava finansijsku uključenost „najblaže rečeno sumnjive.”
„Ne postoji sistematski dokaz da su kripto transakcije jeftinije od tradicionalnih finansijskih transakcija, a kripto imovina se još uvek primarno koristi za spekulacije, a ne za plaćanja,” navodi se u članku.
„Osnovni cilj finansijske inkluzije je poboljšanje ukupne ekonomske dobrobiti osoba sa niskim primanjima, a podsticanje ljudi da koriste svoje teško zarađene plate ili ušteđevinu za kupovinu veoma rizičnih sredstava moglo bi učiniti upravo suprotno.”
Promena stava Donalda Trampa prema kriptu
Nakon što je godinama sa sumnjom gledao na kripto, Tramp je nedavno promenio kurs. Kao deo svoje predsedničke kampanje, pojavio se kao glavni govornik na ovogodišnjoj Bitcoin konferenciji i otvoreno ga lobiraju rukovodioci iz sveta kriptovaluta.