Početna » Ekonomija » Samsung postao lider u proizvodnji i prodaji mobilnih telefona

Korejska kompanija preuzela lidersku poziciju od Apple-a

Samsung postao lider u proizvodnji i prodaji mobilnih telefona

   Samsung je ponovo preuzeo vodeću poziciju kao globalni lider u proizvodnji pametnih telefona, pokazuju preliminarni podaci koje je u nedelju objavila istraživačka firma „International Data Corporation“ (IDC). Južnokorejski tehnološki gigant je prošle godine izgubio prvo mesto u korist svog američkog rivala.

Isporuke Apple-ovog iPhonea pale za 10%

Isporuke Apple-ovih pametnih telefona pale su za oko 10% u prvom kvartalu 2024. godine zbog intenziviranja konkurencije azijskih proizvođača, pokazuju podaci IDC-a. Prema IDC-u, Apple je isporučio 50,1 milion iPhone uređaja u januaru-martu ove godine, što je manje u odnosu na 55,4 miliona jedinica u istom periodu 2023. godine.

Foto: MacRumors / Apple

Iako je Samsung zabeležio pad rasta prodaje od 0,7%, čini se da je „ukupno u jačoj poziciji“ nego što je bilo koji od ova dva preduzeća bio u nedavnim kvartalima, primećuje IDC. Dodao je da je Samsung-ov udeo na tržištu iznosio 20,8% u 1. kvartalu 2024. godine, u poređenju sa Apple-ovim udelom od 17,3%.

Kineski proizvođači Xiaomi, Transsion i OPPO slede Samsung i Apple kako bi zaokružili pet najvećih proizvođača pametnih telefona, prema istraživačkoj firmi. Ukupno, globalne isporuke pametnih telefona porasle su za 7,8% u odnosu na prethodnu godinu u 1. kvartalu 2024. godine, saopštio je IDC.

Foto: CNBC / Xiaomi

Pad prodaje Apple-a dolazi nakon snažnog performansa u četvrtom kvartalu 2023. godine, kada je pretekao Samsung kao svetski vodeći proizvođač telefona, čime je okončao dvanaestogodišnju dominaciju južnokorejskog tehnološkog giganta. Dobici Apple-a bili su rezultat rastuće popularnosti visokokvalitetnih uređaja.

Slaba prodaja iPhone-a u Kini

Međutim, pad prodaje ovog kalifornijskog preduzeća ove godine pripisuje se izazovima u ključnim tržištima, posebno Kini. Prodaja iPhone-a na najvećem inostranom tržištu kompanije pala je za 24% u odnosu na prethodnu godinu u prva šest nedelja 2024. godine, prema istraživačkoj firmi „Counterpoint“.

Neke korporacije i agencije u Kini su ograničile upotrebu Apple uređaja od strane zaposlenih, što odražava restrikcije američke vlade na kineske aplikacije, navodeći navodne bezbednosne probleme.

Foto: Getty Images / Investopedia

Vašington i Peking su upleteni u eskalaciju trgovinskog spora od 2018. godine. Tadašnji predsednik SAD-a, Donald Tramp, počeo je da uvozi tarife na kinesku robu koju su uvozile SAD, uz obrazloženje da Peking navodno primenjuje nefer trgovinske prakse i učestvuje u krađi intelektualne svojine.

Predsednik Džo Bajden je nastavio čvrsti stav o trgovini sa Kinom i nije samo ostavio na snazi tarife koje je nametnuo njegov prethodnik, već je takođe implementirao restrikcije koje blokiraju pristup inovativnim tehnologijama, kao što je sektor veštačke inteligencije.

Kina je osudila politiku Vašingtona kao pokušaj da omete razvoj druge najveće ekonomije sveta.

Izvor: IDC, RT.com, Counterpoint

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.