Почетна » Економија » Самсунг постао лидер у производњи и продаји мобилних телефона

Корејска компанија преузела лидерску позицију од Аpple-a

Самсунг постао лидер у производњи и продаји мобилних телефона

   Самсунг је поново преузео водећу позицију као глобални лидер у производњи паметних телефона, показују прелиминарни подаци које је у недељу објавила истраживачка фирма „International Data Corporation“ (IDC). Јужнокорејски технолошки гигант је прошле године изгубио прво место у корист свог америчког ривала.

Испоруке Аpple-ovog iPhonea пале за 10%

Испоруке Apple-ovih паметних телефона пале су за око 10% у првом кварталу 2024. године због интензивирања конкуренције азијских произвођача, показују подаци IDC-а. Према IDC-u, Apple је испоручио 50,1 милион iPhone уређаја у јануару-марту ове године, што је мање у односу на 55,4 милиона јединица у истом периоду 2023. године.

Foto: MacRumors / Apple

Иако је Samsung забележио пад раста продаје од 0,7%, чини се да је „укупно у јачој позицији“ него што је било који од ова два предузећа био у недавним кварталима, примећује IDC. Додао је да је Samsung-ov удео на тржишту износио 20,8% у 1. кварталу 2024. године, у поређењу са Apple-ovim уделом од 17,3%.

Кинески произвођачи Xiaomi, Transsion и OPPO следе Samsung и Apple како би заокружили пет највећих произвођача паметних телефона, према истраживачкој фирми. Укупно, глобалне испоруке паметних телефона порасле су за 7,8% у односу на претходну годину у 1. кварталу 2024. године, саопштио је IDC.

Foto: CNBC / Xiaomi

Пад продаје Apple-a долази након снажног перформанса у четвртом кварталу 2023. године, када је претекао Samsung као светски водећи произвођач телефона, чиме је окончао дванаестогодишњу доминацију јужнокорејског технолошког гиганта. Добици Apple-a били су резултат растуће популарности висококвалитетних уређаја.

Слаба продаја iPhone-a у Кини

Међутим, пад продаје овог калифорнијског предузећа ове године приписује се изазовима у кључним тржиштима, посебно Кини. Продаја iPhone-a на највећем иностраном тржишту компаније пала је за 24% у односу на претходну годину у прва шест недеља 2024. године, према истраживачкој фирми „Counterpoint“.

Неке корпорације и агенције у Кини су ограничиле употребу Apple уређаја од стране запослених, што одражава рестрикције америчке владе на кинеске апликације, наводећи наводне безбедносне проблеме.

Foto: Getty Images / Investopedia

Вашингтон и Пекинг су уплетени у ескалацију трговинског спора од 2018. године. Тадашњи председник САД-а, Доналд Трамп, почео је да увози тарифе на кинеску робу коју су увозиле САД, уз образложење да Пекинг наводно примењује нефер трговинске праксе и учествује у крађи интелектуалне својине.

Председник Џо Бајден је наставио чврсти став о трговини са Кином и није само оставио на снази тарифе које је наметнуо његов претходник, већ је такође имплементирао рестрикције које блокирају приступ иновативним технологијама, као што је сектор вештачке интелигенције.

Кина је осудила политику Вашингтона као покушај да омете развој друге највеће економије света.

Извор: IDC, RT.com, Counterpoint

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.