Шта је „The DeFiant Ones”?
Име је игра речи на скраћеницу у крипто свету за децентрализоване финансије.
„Предуго су просечни Американци били под притиском великих банака и финансијских елита,” написао је Трамп. „Време је да се заједно заузмемо за себе. #BeDefiant”
Објава није пружила никакве додатне информације о томе шта ће „The DeFiant Ones” заправо радити за своје кориснике, нити шта заправо јесте.
Иако се чини вероватним да ће бити реч о крипто-кооперативи, организационој структури на blockchain-у познатој као децентрализована аутономна организација, једнако лако би могла бити и крипто-новац, тржиште или чак блог.
Telegram канал и „Трампов DeFi пројекат”
Оно што је објава укључивала био је линк који води до Telegram канала који је у четвртак увече имао око 36.000 претплатника. Канал, који је креиран 6. августа, има неколико објава у којима се најављује „Трампов DeFi пројекат” и користи уобичајени, али празни ентузијастички језик којим се често служе крипто ентузијасти.
„Let’s go!!!!!” објављено је на каналу прошле недеље, у недељу, без икаквих додатних детаља, што је била последња објава до четвртка.
Породица Трамп и нова сумњива инвестиција
Трампова подршка следи након неколико недеља најава од стране Ерика и Дон Џеј Ар-а,“пратите“ нас због велике најаве…” твитовао је Ерик истог дана када је Telegram канал креиран, одушевљено додајући да се „заиста заљубио у крипто/DeFi.” (Извини, Лара.)
Ерик је следеће недеље дао интервју за New York Post у којем је проширио своју љубав према крипту, представљајући га као симбол „света у којем не морамо да играмо по правилима великих банака.”
Он је сугерисао да би пројекат његове браће могао циљати финансијски несигурне Американце, наводно изједначавајући услове пружањем неке врсте колатерала.
Контроверзе око крипто пројекта
„Практично више од половине ове земље тренутно не може да буде банкарски услужено,” рекао је Ерик. „То значи да ће бити одбијени за већину кредита од већине институција. Али са овом технологијом, могли би имати могућност да буду одобрени или одбијени од стране кредитора готово тренутним путем, засновано на математици, а не на политици. Новац би могао бити на њиховом рачуну за неколико минута, а не месеци.”
Технолошки блог „The Verge“ указао је након Трампове најаве да крипто—ризичан и нестабилан актив—можда не помаже нужно небанковним и недовољно услуженим заједницама да лакше приступе финансијским услугама.
Године 2022, Центар за амерички напредак, либерални економски истраживачки институт, објавио је чланак у којем се наводи да су тврдње да крипто појачава финансијску укљученост „најблаже речено сумњиве.”
„Не постоји систематски доказ да су крипто трансакције јефтиније од традиционалних финансијских трансакција, а крипто имовина се још увек примарно користи за спекулације, а не за плаћања,” наводи се у чланку.
„Основни циљ финансијске инклузије је побољшање укупне економске добробити особа са ниским примањима, а подстицање људи да користе своје тешко зарађене плате или уштеђевину за куповину веома ризичних средстава могло би учинити управо супротно.”
Промена става Доналда Трампа према крипту
Након што је годинама са сумњом гледао на крипто, Трамп је недавно променио курс. Као део своје председничке кампање, појавио се као главни говорник на овогодишњој Bitcoin конференцији и отворено га лобирају руководиоци из света криптовалута.