Uvačko jezero, poznato i kao Sjeničko jezero, nalazi se u jugozapadnoj Srbiji, između planina Zlatar i Javor. Ovo veštačko jezero nastalo je 1979. godine pregrađivanjem reke Uvac za potrebe hidroelektrane Uvac. Jezero je dugačko oko 25 kilometara i ima maksimalnu dubinu od 108 metara. Poznato je po svojim prelepim meandrima koji su nastali potapanjem kanjona Uvca, što ga čini jednim od najlepših jezera u Srbiji. Uvačko jezero je deo specijalnog rezervata prirode, koji je osnovan radi zaštite najveće kolonije beloglavog supa na Balkanu.
Na obalama ovog jezera nalazi se najveće stanište beloglavog supa na Balkanu. Ovom jezeru pripadaju čuveni meandri reke Uvac. Jezero je bogato raznim vrstama ribe i svuda se pruža prelep pogled. Nekoliko vidikovaca izgrađenih na obalama kanjona Uvca, među kojima je najpoznatiji vidikovac Molitva, omiljena su mesta turista za posetu, odmor i uživanje u božanskom pogledu. Krstarenje Uvcem se obavlja čamcima i katamaranima koji polaze sa brane kod Rastoka. Obilazak se sastoji od vožnje čamcem kroz krivudave, dobro poznate meandre, posete Ledenoj pećini i obilasku vidikovca sa kojeg se pruža pogled na meandre i koloniju beloglavih supova koji kruže nebom iznad jezera. Tura traje oko 4 sata i ukupno 32 kilometra u oba smera. Hrana i piće su dostupni na brodu po dogovoru.
Kanjon Uvca je svetski poznat po svojim meandrima, koji vijugaju kilometrima isklesanim nekadašnjom rekom Uvac, a sada Uvačkim jezerom. Sa obe strane kanjona postoji nekoliko vidikovaca sa kojih se vide meandri. Okolina kanjona je uglavnom kamenita i obrasla niskom travom, delimično prekrivena pašnjacima i šumarcima. Na desnoj obali nalazi se nekoliko manjih sela razbijenog tipa u neposrednoj blizini meandra, kao i brdo Molitva, jedno od vidikovca sa kojih se najbolje vidi. Drugi vidikovac nalazi se u blizini Devojačke stene, visoke stenske formacije sa koje postoji legenda da se devojka bacila zbog neuzvraćene ljubavi. Beloglavi sup, još jedna velika atrakcija Uvca, često se viđa kako krstari nebom oko Uvačkog jezera i vijuga. Za to nije potrebna posebna sreća ili potraga – ako provedete nekoliko sati u kanjonu Uvca, gotovo je neizbežno da ćete videti beloglavog supa. Ako ste posmatrač ptica i želite da potražite gnezda beloglavog supa, dobra je ideja da ponesete dvogled. Rendžeri redovno patroliraju jezerom u čamcima, i brinu o održavanju reda i zaštiti prirode.
U blizini brane nalazi se hranilište za beloglave supove, koje izgleda spektakularno kada im rendžeri donesu hranu. Pored hidroelektrane je kavez za ptice u rekonstrukciji, koji se može posetiti i sa rendžerima. Ako želite da nađete rendžere, najbolje je da dođete do brane ujutru (oko 8 ujutro; ako je čamac tu, sačekajte, ako ne, prekasno ste).
Zanimljivo je videti i Jerinin grad do kojeg se stiže vodom. Nalazi se u sredini gornjeg kanjona. Tu je i pećinski sistem Ušač koji ide sve do druge strane brda, u selu Lopiže. Kroz pećine se može proći peške, sa šlemom ali bez speleološke opreme, samo uz dobro osvetljenje.
Na Uvačkom jezeru možete uživati u raznim prirodnim lepotama i aktivnostima. Jedna od glavnih atrakcija su beloglavi supovi, koji su najveća kolonija ove vrste na Balkanu. Ove veličanstvene ptice možete posmatrati kako lete iznad jezera sa rasponom krila od tri metra. Takođe, jezero je poznato po svojim prelepim meandrima i vidikovcima, kao što je vidikovac Molitva, odakle se pruža neverovatan pogled na okolinu. Pored toga, možete uživati u vožnji čamcem, ribolovu, kupanju i šetnji po brojnim stazama koje okružuju jezero. Do Uvačkog jezera možete stići na nekoliko načina. Ako putujete iz Beograda, najbolje je da krenete autoputem E-763 do Požege, a zatim nastavite putem preko Arilja i Ivanjice do Sjenice. Od Sjenice do jezera ima oko 12 kilometara, a put je dobro obeležen. Takođe, možete doći i iz pravca Nove Varoši, preko Akmačića, što je oko 12 kilometara vožnje. Put je asfaltiran i pogodan za sve vrste vozila.
Na obali Uvačkog jezera nema velikih hotela, ali u okolini možete pronaći razne vrste smeštaja, uključujući pansione, brvnare i privatne kuće za izdavanje. U Sjenici i Novoj Varoši, koje su najbliži gradovi, postoje hoteli i restorani koji nude lokalne specijalitete i tradicionalnu srpsku kuhinju. Takođe, u blizini jezera postoje i mesta za kampovanje, što je odlična opcija za ljubitelje prirode i avanturiste. Sve ovo vredi posetiti posebno u ovim vrelim danima.