Почетна » Наша Србија » Увачко језеро: Природа Србије која одузима дах

Увачко језеро: Природа Србије која одузима дах

Увачко језеро, познато и као Сјеничко језеро, налази се у југозападној Србији, између планина Златар и Јавор. Ово вештачко језеро настало је 1979. године преграђивањем реке Увац за потребе хидроелектране Увац. Језеро је дугачко око 25 километара и има максималну дубину од 108 метара. Познато је по својим прелепим меандрима који су настали потапањем кањона Увца, што га чини једним од најлепших језера у Србији. Увачко језеро је део специјалног резервата природе, који је основан ради заштите највеће колоније белоглавог супа на Балкану.

На обалама овог језера налази се највеће станиште белоглавог супа на Балкану. Овом језеру припадају чувени меандри реке Увац. Језеро је богато разним врстама рибе и свуда се пружа прелеп поглед. Неколико видиковаца изграђених на обалама кањона Увца, међу којима је најпознатији видиковац Молитва, омиљена су места туриста за посету, одмор и уживање у божанском погледу. Крстарење Увцем се обавља чамцима и катамаранима који полазе са бране код Растока. Обилазак се састоји од вожње чамцем кроз кривудаве, добро познате меандре, посете Леденој пећини и обиласку видиковца са којег се пружа поглед на меандре и колонију белоглавих супова који круже небом изнад језера. Тура траје око 4 сата и укупно 32 километра у оба смера. Храна и пиће су доступни на броду по договору.

Кањон Увца је светски познат по својим меандрима, који вијугају километрима исклесаним некадашњом реком Увац, а сада Увачким језером. Са обе стране кањона постоји неколико видиковаца са којих се виде меандри. Околина кањона је углавном каменита и обрасла ниском травом, делимично прекривена пашњацима и шумарцима. На десној обали налази се неколико мањих села разбијеног типа у непосредној близини меандра, као и брдо Молитва, једно од видиковца са којих се најбоље види. Други видиковац налази се у близини Девојачке стене, високе стенске формације са које постоји легенда да се девојка бацила због неузвраћене љубави. Белоглави суп, још једна велика атракција Увца, често се виђа како крстари небом око Увачког језера и вијуга. За то није потребна посебна срећа или потрага – ако проведете неколико сати у кањону Увца, готово је неизбежно да ћете видети белоглавог супа. Ако сте посматрач птица и желите да потражите гнезда белоглавог супа, добра је идеја да понесете двоглед. Ренџери редовно патролирају језером у чамцима, и брину о одржавању реда и заштити природе.

У близини бране налази се хранилиште за белоглаве супове, које изгледа спектакуларно када им ренџери донесу храну. Поред хидроелектране је кавез за птице у реконструкцији, који се може посетити и са ренџерима. Ако желите да нађете ренџере, најбоље је да дођете до бране ујутру (око 8 ујутро; ако је чамац ту, сачекајте, ако не, прекасно сте).

Сјеничко језеро
Сјеничко језеро

Занимљиво је видети и Јеринин град до којег се стиже водом. Налази се у средини горњег кањона. Ту је и пећински систем Ушач који иде све до друге стране брда, у селу Лопиже. Кроз пећине се може проћи пешке, са шлемом али без спелеолошке опреме, само уз добро осветљење.

На Увачком језеру можете уживати у разним природним лепотама и активностима. Једна од главних атракција су белоглави супови, који су највећа колонија ове врсте на Балкану. Ове величанствене птице можете посматрати како лете изнад језера са распоном крила од три метра. Такође, језеро је познато по својим прелепим меандрима и видиковцима, као што је видиковац Молитва, одакле се пружа невероватан поглед на околину. Поред тога, можете уживати у вожњи чамцем, риболову, купању и шетњи по бројним стазама које окружују језеро. До Увачког језера можете стићи на неколико начина. Ако путујете из Београда, најбоље је да кренете аутопутем Е-763 до Пожеге, а затим наставите путем преко Ариља и Ивањице до Сјенице. Од Сјенице до језера има око 12 километара, а пут је добро обележен. Такође, можете доћи и из правца Нове Вароши, преко Акмачића, што је око 12 километара вожње. Пут је асфалтиран и погодан за све врсте возила.

На обали Увачког језера нема великих хотела, али у околини можете пронаћи разне врсте смештаја, укључујући пансионе, брвнаре и приватне куће за издавање. У Сјеници и Новој Вароши, које су најближи градови, постоје хотели и ресторани који нуде локалне специјалитете и традиционалну српску кухињу. Такође, у близини језера постоје и места за камповање, што је одлична опција за љубитеље природе и авантуристе. Све ово вреди посетити посебно у овим врелим данима.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.