Solarni sistem je prilično aktivno mesto.
Milioni svemirskih objekata koji se konstatno pomjeraju – od planeta i satelita do kometa i asteroida. Svake godine sve više znamo o njemu, a baš zbog toga naučnici po ponašanju nekih dalekih tela su sve uvereniji da se još jedna, za sada nepoznata, planeta krije.
Astronomi su pronašli osam glavnih planeta do 1846. godine, ali uvek pretražuju nebo kako bi saznali više. U prethodnih 100 godina, otkrili smo manja daleka tela koja nazivamo patuljaste planete, kategorija u kojoj se i Pluton nalazi.
Otkriće nekih od tih patuljastih planeta daje argumente mnogim naučnicima da se još nešto prilično veliko krije na rubu solarnog sistema.
Da li postoji deveta planeta?
Postoje brojni razlozi zbog kojih astronomi troše stotine i stotine sati kako bi locirali devetu planetu, odnosno planetu Iks.
Svako telo u našem sistemu kruži oko Sunca. Neka brzo, neka sporo, ali sva se kreću po zakonima fizike i gravitacije. Sve što ima masu ima i gravitaciju, a što je teže, ima jaču gravitaciju.
Gravitacija svake planete je tolika da utiče na to kako se objekti u njenoj blizini ponašaju i pomeraju. To je ono što se naziva „gravitacionom vučom“.
Sunce ima najjaču silu gravitacije od bilo kog objekta u solarnom sistemu, a to je razlog zašto se sve planete i druga tela kreću oko njega.
Kroz razumevanje gravitacione vuče dolazimo i do glavnog argumenta za moguće postojanje devete planete.
Neuobičajeno ponašanje
Kada gledamo daleke objekte, poput patuljastih planeta, otkrivamo da su njihove orbite pomalo neočekivane. Kreću se grupisane na veoma na velikim eliptičnim orbitama i pod nagibom u odnosu na ostatak solarnog sistema.
Kada astronomi koriste kompjuterske modele da bi otkrili kakve gravitacione sile su potrebne da se ova tela pomeraju na ovaj način, dolaze do zaključka da bi trebalo da postoji planeta sa najmanje deset puta većom masom od Zemlje.
Glavni problem leži u dokazivanju predviđanja i modela. Jedini način za to je pronaći devetu planetu, što je mnogo lakše reći nego učiniti.
Naučnici širom sveta pokušavaju da pronađu dokaze o postojanju planete Iks već godinama.
Smatraju da je misteriozna planeta najmanje 20 puta udaljenija od Sunca nego Neptun. Pokušavaju da je detektuju tražeći svetlost koja se odbija od nje, slično kao što Mesec noću svetli odbijajući sunčevu svetlost.
Međutim, pošto deveta planeta leži toliko daleko od Sunca, očekuje se da će je biti veoma teška za uočiti, čak i za najbolje teleskope sa Zemlje.
Dodatan problem je što ne može da se traži u bilo koje doba godine.
Astronomi imaju kratke intervale kada su uslovi za potragu povoljni. Moraju da čekaju za noć bez Meseca i to da je lokacija sa koje se posmatra okrenuta ka određenom dijelu neba