Bijela kuća proglasila je ove godine katoličku Uskršnju nedelju 31. mart, za – „Dan vidljivosti transdžender osoba“. Pokušaj da se prava transrodnih osoba stave u prvi plan ispred proslave najvećeg hrišćanskov praznika Vaskrsa, uzburkala je strasti u Americi.
Reakcija je bila najžešća od strane Republikanske stranke iz koje su poručili da je to što je predsjednik Bajden uradio „jezivo i uvredljivo“, pa čak i „nečuveno i odvratno“. Sa druge strane, mejnstrim mediji naklonjeni Demokratskoj stranci orkestrirano ponavljaju da nije krivica predsjednika Bajdena što se Ukrs ove godine poklapa sa danom transdžender osoba, koji se obilježava od 2010. godine.
Bijela kuća je u međuvremenu napravila još jedan gaf. Naime pozvala je djecu čiji roditelji rade za Nacionalnu gardu da prilože vaskršnja jaja ukrašena na temu – „Slavimo naše vojne porodice“, što je od mnogih protumačeno kao još jedan atak na hrišćanstvo, s obzirom da je bilo zabranjeno da jaja budu ukrašena „bilo kakvim upitnim sadržajem, religijskim simbolima, kao i otvoreno religijskim temama…“
Proizilazi da je za američku Vladu javno ispoljavanje hrišćanstva nepoželjno i problematično jer bi to moglo uvrijediti druge, pa je u toj zemlji sve širi procjep između dvije vrjednosno potpuno suprostavljene i udaljene Amerike – liberalne i one konzervativne. Ovaj fenomen nažalost ozbiljne društvene konsekvence povlači širom svijeta.
To se naročito može vidjeti kroz slučaj globalno slavne engleske spisateljice Džej -Kej Rouling, autorke serijala knjiga o Hariju Poteru, kojoj su škotske vlasti čak prijetile hapšenjem jer se usudila da 8. mart čestita samo ženama, a ne svima koji se tako osjećaju.
Roulingova je, naime, na mreži X napisala esej od 709 riječi u kome tvrdi da je „biti žena zaista definisano našom biologijom“, kao i da je to materijalna činjenica o nama samima. „Ne vjerujem da operacije i ukrštanje polnih hormona bukvalno pretvaraju osobu u suprotan pol“, saopštila je autorka Harija Potera, što su vlasti u Glazgovu protumačili kao širenje mržnje protiv „zaštićenih grupa“ – u ovom slučaju transrodnih osoba.
U odbranu Roulingove stali su Ilon Mask i napoznatiji svjetski podkaster Džo Rogan, koji smatraju da je slobodu govora potrebno po svaku cijenu sačuvati od kulture otkazivanja (Cancel Culture), samo zato što se neko drznuo da ima drugačiji stav od onog koji se diriguje sa vrha.
Da je u pitanju ozbiljan poremećaj bez dileme najbolje pokazuje skora deklaracija „Dignitas infinita“ vatikanske Kancelarije za doktrinu vjere, u kojoj Rimokatlička crkva odbacuje promjenu pola, surogat roditeljstvo i teoriju roda. Poenta je da je Vatikan zapravo detektovao da je širenje liberalnih vrijednosti koje agresivno forsira Zapad daleko najopasnija prijetnja za samu Rimokatoličku crkvu kao i hrišćantstvo na Zapadu kao takvo.
Zapravo, posledice takve politike veoma su vidljive na svakom koraku, što paradoksalno Vatikan gura ka boljem razumijevanju, kooperaciji i saradnji sa Crkvama pravoslavnog Istoka. Jer, zaista više nije nemoguće zamisliti da zajednička nevolja hrišćanske Crkve u perspektivi natjera da, silom prilika, stave ad akta njihove vjekovne sukobe, trvenja, nadmetanja i netrpeljivosti…
Nebojša Popović