Бијела кућа прогласила је ове године католичку Ускршњу недељу 31. март, за – „Дан видљивости трансџендер особа“. Покушај да се права трансродних особа ставе у први план испред прославе највећег хришћансков празника Васкрса, узбуркала је страсти у Америци.
Реакција је била најжешћа од стране Републиканске странке из које су поручили да је то што је предсједник Бајден урадио „језиво и увредљиво“, па чак и „нечувено и одвратно“. Са друге стране, мејнстрим медији наклоњени Демократској странци оркестрирано понављају да није кривица предсједника Бајдена што се Укрс ове године поклапа са даном трансџендер особа, који се обиљежава од 2010. године.
Бијела кућа је у међувремену направила још један гаф. Наиме позвала је дјецу чији родитељи раде за Националну гарду да приложе васкршња јаја украшена на тему – „Славимо наше војне породице“, што је од многих протумачено као још један атак на хришћанство, с обзиром да је било забрањено да јаја буду украшена „било каквим упитним садржајем, религијским симболима, као и отворено религијским темама…“
Произилази да је за америчку Владу јавно испољавање хришћанства непожељно и проблематично јер би то могло увриједити друге, па је у тој земљи све шири процјеп између двије врједносно потпуно супростављене и удаљене Америке – либералне и оне конзервативне. Овај феномен нажалост озбиљне друштвене консеквенце повлачи широм свијета.
То се нарочито може видјети кроз случај глобално славне енглеске списатељице Џеј -Кеј Роулинг, ауторке серијала књига о Харију Потеру, којој су шкотске власти чак пријетиле хапшењем јер се усудила да 8. март честита само женама, а не свима који се тако осјећају.
Роулингова је, наиме, на мрежи X написала есеј од 709 ријечи у коме тврди да је „бити жена заиста дефинисано нашом биологијом“, као и да је то материјална чињеница о нама самима. „Не вјерујем да операције и укрштање полних хормона буквално претварају особу у супротан пол“, саопштила је ауторка Харија Потера, што су власти у Глазгову протумачили као ширење мржње против „заштићених група“ – у овом случају трансродних особа.
У одбрану Роулингове стали су Илон Маск и напознатији свјетски подкастер Џо Роган, који сматрају да је слободу говора потребно по сваку цијену сачувати од културе отказивања (Cancel Culture), само зато што се неко дрзнуо да има другачији став од оног који се диригује са врха.
Да је у питању озбиљан поремећај без дилеме најбоље показује скора декларација „Dignitas infinita“ ватиканске Канцеларије за доктрину вјере, у којој Римокатличка црква одбацује промјену пола, сурогат родитељство и теорију рода. Поента је да је Ватикан заправо детектовао да је ширење либералних вриједности које агресивно форсира Запад далеко најопаснија пријетња за саму Римокатоличку цркву као и хришћантство на Западу као такво.
Заправо, последице такве политике веома су видљиве на сваком кораку, што парадоксално Ватикан гура ка бољем разумијевању, кооперацији и сарадњи са Црквама православног Истока. Јер, заиста више није немогуће замислити да заједничка невоља хришћанске Цркве у перспективи натјера да, силом прилика, ставе ад акта њихове вјековне сукобе, трвења, надметања и нетрпељивости…
Небојша Поповић